Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Zapoznaj się z Polityką prywatności, gdzie znajdziesz szczegółowe informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych.

zamknij
open mapa
Strona główna / Centrum Prasowe / Bezpieczne Święta

Centrum prasowe

Aktualności

22.12.2017 Bezpieczne Święta

Święta Bożego Narodzenia zbliżają się wielkimi krokami. Niezależnie od tego, czy spędzamy je w gronie najbliższych, w zagranicznych kurortach czy w klimatycznych polskich ośrodkach turystycznych pozostawiamy wówczas nasze domy i mieszkania. Jakie ubezpieczenie wybrać, aby w pełni je ochroniło, a nam pozwoliło cieszyć się Świętami – czy to przy tradycyjnym polskim stole, czy pod palmami? Co zrobić, aby również przygotowania do tych magicznych chwil nie stały się dla nas źródłem stresu i nieoczekiwanych wydatków?

Po domach roznosi się zapach korzennych pierniczków, które następnie – w towarzystwie lampek – zawisną na świątecznych drzewkach. W kominkach płonie ogień. Roztacza wokół przyjemne ciepło i rzuca blask na stoły nakryte do uroczystej kolacji. Święta przywodzą na myśl pozytywne obrazy i emocje. Nietrudno jednak wyobrazić sobie sytuacje, które mogą zburzyć ten wyjątkowy nastrój i narazić nas na dodatkowe koszty. W takich przypadkach przydatne może się okazać ubezpieczenie mieszkania. Decydując się na nie, warto zwrócić uwagę zarówno na to, jakie ryzyka – czyli potencjalne sytuacje kryzysowe – obejmuje polisa, jak również na wyłączenia – wydarzenia, których konkretne ubezpieczenie mieszkaniowe nie obejmuje. 

Przygotowujemy pierniczki – wyrabiamy ciasto, wykrawamy świąteczne kształty i na blasze wkładamy do piekarnika. Nieopatrznie jednak uderzamy blachą o szybę piekarnika, która wówczas pęka. Kominek powoli wygasa, więc dorzucamy polana. W ostatniej chwili uderzamy nimi o szybę kominka, która nagle się tłucze. W takich sytuacjach przydatne może się okazać ubezpieczenie mieszkania obejmujące stłuczenie stałych elementów. Nie każda polisa zawiera jednak taką klauzulę w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Przypadkowe stłuczenie np. szyby kominka czy piekarnika obejmuje ubezpieczenie mieszkania w wariancie Rubin (optymalnym) oraz all risk w Generali.

W świetle najnowższego raportu Polskiej Izby Ubezpieczeń "Jak ubezpieczenia zmieniają Polskę i Polaków" Polacy ponoszą znaczne szkody z powodu włamań (18%) i pożarów (9%). Tylko w 2016 r. doszło do ponad 77 tysięcy kradzieży z włamaniem (statystyki policyjne). Kiedy wyjeżdżamy do rodziny lub na wyczekiwany bożonarodzeniowy urlop, nasze domy stają się stosunkowo łatwym łupem dla złodziei. Kradzieżom towarzyszy dewastacja oraz zniszczenia zabezpieczeń. Warto zatem zadbać o to, aby ubezpieczenie mieszkania, na które się decydujemy, obejmowało kradzież z włamaniem i rabunkiem. Standardowe polisy nie obejmują ryzyka kradzieży. Aby zabezpieczyć się przed tym zagrożeniem, trzeba opłacić dodatkową składkę.

Ubezpieczając mieszkanie od kradzieży, warto zwrócić uwagę na to, czy ubezpieczyciel wymaga dodatkowych zabezpieczeń antykradzieżowych, np. zamków z atestem. Generali, które oferuje ubezpieczenie mieszkania z ryzykiem kradzieży z włamaniem i rabunkiem, nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Wystarczy zamknięcie drzwi na jeden zamek – powiedział Arkadiusz Wiśniewski, członek Zarządu Generali TU SA.

Kolejne zdarzenia, które powodują znaczne straty w polskich domach to pożary. W okresie świątecznym są wywoływane m.in. pozostawieniem włączonych lampek bez nadzoru. Kiedy wyjdziemy z mieszkania na świąteczną kolację i zapomnimy o wyłączeniu lampek, może dojść do zwarcia, a następnie pożaru. Szczególną ostrożność należy zachować, kiedy w domu są zwierzęta. Zdarza się, że przegryzają przewody lampek albo przewracają choinkę, która następnie może się zapalić. W 2016 r. TÜV Rheinland przeprowadziła testy lampek choinkowych pochodzących z gospodarstw domowych. Okazało się, że większość zbadanych lampek nie spełniała standardów bezpieczeństwa, szybko się nagrzewała oraz miała niezbyt dobrą izolację.

W okresie świątecznym, kiedy częściej korzystamy z kominków, również one częściej stają się przyczyną pożarów. Wady konstrukcyjne czy nieprawidłowa ekploatacja mogą doprowadzić do pożaru sadzy lub wydostania się iskier z kominka. Mimo że większość polis mieszkaniowych obejmuje pożary, to warto zwrócić uwagę na warunki zawarte w konkretnych polisach. W przeciwnym razie, kiedy ubezpieczony po wybuchu pożaru w jego domu, będzie chciał uzyskać odszkodowanie, może się okazać, że nie dopełnił pewnych formalności i odszkodowanie nie zostanie wypłacone.

Zgodnie z prawem budowlanym kominek powinien być regularnie czyszczony, a raz w roku przewód kominowy powinniśmy poddać przeglądowi. Kiedy dochodzi do pożaru spowodowanego przez kominek, ubezpieczyciele z reguły wymagają okazania dowodu przeprowadzenia przeglądu kominiarskiego w postaci protokołu. Natomiast w Generali, aby otrzymać odszkodowanie z polisy mieszkaniowej, wystarczy jedynie zachować paragon z pozycją za przegląd instalacji – wyjaśnia Arkadiusz Wiśniewski.

Liczba zdarzeń, które mogą mieć miejsce podczas naszej nieobecności w domu, może przekraczać naszą wyobraźnię. Podczas kolacji wigilijnej, lepiej cieszyć się obecnością bliskich, niż zastanawiać się nad możliwymi ich wariantami. Dlatego warto wybrać dobrą, pełną ochronę domu i nie martwić się tym, na co nie mamy wpływu, wiedząc, że w razie potrzeby pomoże nam nasz ubezpieczyciel.