Kobieta stojąca na lotnisku

Smaczny posiłek, wyjście do muzeum, a może kolejna pamiątka? To tylko niektóre z przyjemności, na które można by wydać pieniądze przeznaczone na ubezpieczenie turystyczne. Czy warto w nie zainwestować, skoro istnieje szansa, że z niego nie skorzystasz?

Prawda jest taka, że wiele z osób wykupujących ubezpieczenie turystyczne może w ogóle nie mieć potrzeby, by z niego skorzystać. Niektórzy jednak doświadczą jego korzyści, a jeszcze inni będą żałować, że go nie wykupili, ponieważ radzenie sobie w sytuacjach kryzysowych podczas urlopu, gdy nie ma się polisy turystycznej, może być trudne i kosztowne.


Kłopoty, z którymi mierzą się tysiące podróżnych każdego roku, doskonale pokazują, jakim wsparciem może być ubezpieczenie turystyczne.

Zdani tylko na siebie – bez ubezpieczenia i bez pomocy

Wyobraź sobie, że lecisz z Warszawy do Rio de Janeiro z przesiadką w Houston, w Teksasie. Czekasz na lotnisku kilka godzin. Jak do tej pory wszystko gra. Żyć, nie umierać.

Nagle nad lotnisko nadciąga potężna burza, a najbliższe loty zostają mocno opóźnione. Ale to dopiero początek kłopotów. Okazuje się, że linia proponuje Ci lot dopiero za kilka dni, a niespodziewanie przedłużona podróż wiąże się z dodatkowymi kosztami.


Ubezpieczenie turystyczne może pomóc Ci uporać się z takimi sytuacjami.  W ramach polisy Generali, z myślą o podróży zagranicznej możesz liczyć na pomoc w przypadku opóźnienia lotu, jeśli jest ono dłuższe niż 6 godzin – na przykład odzyskać środki wydane na artykuły pierwszej potrzeby, zakwaterowanie czy przejazd taksówką do hotelu (do 100 EUR).


Jak widzisz, ubezpieczenie turystyczne znacznie ułatwia życie. Jeśli zobaczyć, jak wiele połączeń jest opóźnionych każdego dnia1, to wniosek nasuwa się sam — warto wykupić polisę turystyczną.

Wakacyjne wypadki mogą być kosztowne

Poruszanie się po Phuket w Tajlandii nie jest tak proste jak po Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku. Do wyboru są trzy środki transportu: kosztowny wynajem auta, niewygodne tuk-tuki lub motorower. Turyści najczęściej decydują się na motorower, ze względu na jego niską cenę i przyjemność z jazdy.

Zanim wsiądziesz na swoją przeuroczą Hondę Scoopy, załóż solidny kask. Jeżeli jeździsz ostrożnie, to pewnie nic Ci się nie przytrafi na drodze. Jeden nieuważny manewr może jednak skończyć się poważnym upadkiem, złamaniem nogi albo czymś poważniejszym. Bez ubezpieczenia turystycznego Twoja wakacyjna przygoda może szybko zmienić się w finansowy koszmar. Czy wiesz, że lot medycznym helikopterem i koszt leczenia biodra stłuczonego w wyniku wywrotki podczas jazdy w Tajlandii może wynieść nawet 430 000 złotych[2]?


Oczywiście wypadki nie zdarzają się wyłącznie w Tajlandii. Roczne dane statystyczne o incydentach drogowych pokazują, że dochodzi do nich na całym świecie[3]. Ubezpieczenie turystyczne przydaje się także w innych sytuacjach, ponieważ pokrywa wysokie koszty hospitalizacji i leczenia obrażeń spowodowanych np. upadkiem ze schodów.

Utracony bagaż? To nie problem

Zakup ubezpieczenia turystycznego może opłacić Ci się w razie, gdybyś podczas podróży z jakiegoś powodu stracił swoją walizkę albo plecak z zawartością. Wydaje Ci się, że prawdopodobieństwo takiej sytuacji nie jest zbyt duże? Chociaż z roku na rok bagaże gubią się coraz rzadziej, to wiele zależy od przypadku. Przykładowo, zaledwie w 2017 roku linie lotnicze na całym świecie zgubiły lub zapodziały aż 21,6 miliona walizek[4].

Jeśli bagaż zostanie uznany przez przewoźnika za utracony lub nie odnajdzie się w ciągu 21 dni, przyznawana jest rekompensata w maksymalnej wysokości 1288 SDR (około 6 786,37 PLN po średnim kursie NBP z dnia 06.01.2020 r.)[5]. O takie odszkodowanie możesz się ubiegać, jeśli za zagubienie bagażu odpowiadają linie lotnicze z kraju UE, Norwegii, Islandii lub Wielkiej Brytanii.


Kwota ta może nie pokryć wartości Twojej walizki i przewożonych w niej rzeczy. Wcześniejszy zakup polisy turystycznej pozwoli Ci zrekompensować dodatkowe koszty, jakie musisz ponieść w związku z błędem przewoźnika. Warto też pamiętać, że zgubienie walizki przez linię lotniczą to nie jedyna przyczyna, dla której możesz stracić swój bagaż. Jeśli w czasie zagranicznego wyjazdu przemieszczasz się autokarem, busem czy też innym (zawodowym) przewoźnikiem, ubezpieczenie turystyczne stanowi ochronę także w takiej sytuacji.


Może się zdarzyć, że Twoje rzeczy zostaną skradzione, mimo że zadbałeś o ich zabezpieczenie – na przykład zostawiłeś je w zamkniętym na klucz pokoju hotelowym, bagażniku samochodu bądź przechowalni bagażu na dworcu lub lotnisku. W razie włamania do któregoś z tych miejsc, polisa turystyczna może Ci pomóc w rekompensacie za utracone przedmioty. Odszkodowanie możesz uzyskać także wtedy, gdy z powodu nagłego zachorowania lub nieszczęśliwego wypadku nie mogłeś odpowiednio zabezpieczyć swojego bagażu.


Przy zakupie ubezpieczenia upewnij się, że wybrałeś odpowiedni wariant. Ochrona będzie obowiązywała poza Polską, na obszarze zgodnym z wpisaną do polisy strefą terytorialną (Europa, Świat bez USA lub Świat).

Drobne detale mogą uchronić Cię przed pechowym wyborem

Na niektóre podróże trzeba przygotować się szczególnie.

Wyobraź sobie, że organizujesz pierwszy w życiu wypad na narty i to nie byle gdzie, bo w Alpach. Nie martwisz się brakiem doświadczenia ani możliwymi urazami, bo masz już wykupione ubezpieczenie turystyczne. Na Twoje nieszczęście lądujesz w szpitalu ze złamaną nogą na dzień przed powrotem do domu. Nie przejmujesz się, bo ubezpieczenie pokryje koszty leczenia oraz lotu powrotnego w późniejszym terminie. Prawda?


To zależy. Wiele zwykłych polis turystycznych nie ma w swoim zakresie sportów zimowych – aby ubezpieczenie objęło wypadki na nartach lub snowboardzie, wymagane jest często opłacenie dodatkowej składki.  Lepiej więc sprawdzić warunki ubezpieczenia przed wyjazdem, niż dowiedzieć się o nich dopiero będąc w szpitalu.


Zanim wyruszysz w podróż, zorientuj się, czy ubezpieczenie obejmuje sporty lub inne aktywności, które zamierzasz wykonywać podczas urlopu. W niektórych przypadkach możesz potrzebować specjalnej polisy.

Ubezpieczenie za grosze? Sprawdź, zanim wykupisz

Jeśli planujesz wakacyjny wyjazd z biurem podróży, możesz natknąć się na oferty ubezpieczenia turystycznego o bardzo korzystnych cenach, znacznie niższych niż te proponowane przez większość renomowanych firm ubezpieczeniowych.

Zanim zdecydujesz się na wykupienie takiej polisy, dokładnie przeanalizuj jej warunki – za “okazyjną” ceną stoi zazwyczaj bardzo ograniczony zakres ochrony i niska suma ubezpieczenia. Może się więc okazać, że w razie wypadku nie uzyskasz żadnej żadnej rekompensaty lub będzie ona zdecydowanie zbyt mała, żeby pokryć faktyczną szkodę.

Spokój ducha jest nieoceniony – przed podróżą warto więc poświęcić chwilę na dobór odpowiedniego ubezpieczenia i skorzystać z bogatej oferty Generali, dzięki której każdy wyjazd będzie jeszcze bezpieczniejszy.