Mężczyzna sprawdzający liczniki

Niskie temperatury, wilgoć, opady śniegu – wszystko to może wpłynąć na stan budynku, uprzykrzyć życie lokatorom, a nawet doprowadzić do trudnych do usunięcia usterek. Dlatego najlepiej przygotować nieruchomość jeszcze przed początkiem zimy. Co zrobić, jeśli zima Cię zaskoczyła i spóźniłeś się z pracami konserwacyjnymi? Oto, czym powinieneś zająć się jak najszybciej!

Zweryfikuj stan budynku z zewnątrz

Po pierwsze, oceń dokładnie i obiektywnie stan nieruchomości z zewnątrz. Czy rynny są czyste i nie wymagają naprawy? Czy na dachu nie ma pękniętych dachówek? Pamiętaj, że niesprzyjająca pogoda jedynie pogłębi istniejące usterki, więc lepiej i taniej będzie zlikwidować je jak najszybciej, nim stan budynku się pogorszy. 


Zimą szybko robi się ciemno, dlatego wszystkie chodniki, ścieżki i przejścia powinny być dobrze oświetlone. W tym celu warto zainwestować w oświetlenie zewnętrzne, które nie tylko zwiększa bezpieczeństwo lokatorów, ale i dodaje nastroju.

Zadbaj o ciepło

Wynajmujący ma obowiązek dopilnować, aby wynajmowana nieruchomość była sucha i ciepła. Aby zima nie stała się utrapieniem dla Twoich lokatorów, sprawdź, czy bojler działa poprawnie i odpowietrz grzejniki. Kolejną istotną kwestią jest dobra izolacja – podwójne szyby, uszczelnienia drzwi i okien, materiały docieplające i zasłony pozwalają skutecznie utrzymać ciepło wewnątrz budynku.


Nadmiar wilgoci to kolejny problem, który nasila się w okresie zimowym. Można mu zaradzić, korzystając z osuszacza powietrza. Ponadto automatyczne wentylatory wyciągowe w łazience i kuchni pomogą odprowadzać parę bez konieczności otwierania okien na oścież w zimie.

Ułatw życie najemcom

Wytłumacz najemcom, jak użytkować nieruchomość, by utrzymać ją w dobrym stanie. W tym celu przekaż im wyraźne instrukcje, np. aby w przypadku gdy wyjeżdżają ustawiali ogrzewanie na najniższą temperaturę zimą, ponieważ pomoże to zapobiec zamarznięciu wody w rurach. 


Pokaż lokatorom, gdzie znajduje się zawór odcinający, na wypadek gdyby musieli wyłączyć dopływ wody w przypadku wycieku. To samo tyczy się instalacji elektrycznej — wyjaśnij lokatorom, gdzie znajduje się łącznik izolacyjny. Co więcej, podaj najemcom aktualny numer telefonu, pod który mogą zadzwonić w każdej chwili. Czasem jeden telefon w samą porę pozwala uniknąć tragedii.

Ubezpiecz wynajmowane mieszkanie lub dom

Jako właściciel nieruchomości na wynajem na pewno zdajesz sobie sprawę, że nie wszystkie zagrożenia da się przewidzieć. Dlatego tak ważne jest ubezpieczenie wynajmowanego lokalu lub budynku – dzięki niemu możesz spać spokojnie przez cały rok, nie martwiąc się finansowymi konsekwencjami ewentualnych uszkodzeń. W razie nieprzewidzianych usterek, zatrzaśnięcia kluczy w mieszkaniu czy kradzieży z włamaniem możesz też uzyskać pomoc w ramach Assistance. Poznaj szczegóły ubezpieczenia mieszkania Generali, z myślą o domu i rodzinie!