Kobieta na tle miasta

Podróże solo mogą być małe i duże. Niektórzy ruszają sami z plecakiem przez Europę czy Azję Południowo-Wschodnią, a inni wolą samotny wypad w Bieszczady lub na Mazury. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zadbać o bezpieczeństwo podczas wycieczki na własną rękę.


Planowanie podróży solo może być równie ekscytujące co stresujące, ponieważ na wiele rzeczy nie mamy wpływu. Podczas takiego wyjazdu bezpieczeństwo zawsze powinno być priorytetem, dlatego warto przygotować się na możliwe problemy i nieszczęśliwe wypadki.Specjalnie z myślą o podróżniczkach i podróżnikach planujących wyprawę solo przygotowaliśmy kilka rad, na co uważać podczas wyjazdu.

1. Zrób dogłębny research

Zanim zarezerwujesz bilet, zasięgnij informacji na temat najbezpieczniejszych krajów dla podróżujących w pojedynkę. W Internecie znajdziesz wiele opinii na temat tego, które kierunki są szczególnie polecane na samotną podróż. Warto odwiedzić strony rządowe danego kraju i sprawdzić, czy władze odradzają podróże w określone regiony. 


Dowiedz się, jak wygląda życie w danym kraju i mieście, które obszary są bezpieczne, a których lepiej unikać. Sprawdź też, czy na miejscu nie obowiązują nakazy czy zalecenia dotyczące zachowania lub ubioru i postaraj się je uszanować Naucz się kilku użytecznych słów i zwrotów w miejscowym języku. Zanotuj numery alarmowe na policję, do pobliskich szpitali oraz do Ubezpieczyciela w przypadku posiadania ubezpieczenia turystycznego itp. i dowiedz się, jak postępować w razie potrzeby. 

2. Informuj bliskich o swoich planach

Przed wyjazdem przekaż swój plan podróży oraz szczegółowe informacje na temat zakwaterowania bliskiemu członkowi rodziny lub przyjacielowi. Uzupełnij tę listę o wszelkie numery kontaktowe. Dzięki tym informacjom będzie można łatwiej nawiązać z Tobą kontakt w sytuacjach awaryjnych. Możesz także udostępnić swoją lokalizację GPS bliskiej osobie.

3. Kontaktuj się z bliskimi

W niektórych miejscach z zasięgiem bywa różnie. Nie musisz dzwonić do bliskich codziennie, ale warto od czasu do czasu dać jakiś znak życia, zwłaszcza jeśli plany uległy zmianie lub podróżujesz spontanicznie. Informuj bliskich o swoim miejscu pobytu i zgłaszaj im ewentualne obawy dotyczące bezpieczeństwa.

4. Zachowaj dyskrecję

Jesteś duszą towarzystwa i uwielbiasz nawiązywać nowe znajomości oraz prowadzić długie rozmowy z nieznajomymi? To wspaniale, ale zachowaj rozwagę, jeśli chodzi o udostępnianie swoich danych osobowych, czy informacje na temat adresu zakwaterowania, szczegółów planu podróży, posiadanych kosztowności i gotówki. Jeśli czujesz się niekomfortowo, nie mów obcym, że podróżujesz na własną rękę. Wspomnij, że towarzyszy Ci ktoś, kto wie, gdzie jesteś, i z kim spotkasz się później. Na pewno nie możesz się też doczekać, aby pochwalić się światu swoimi niesamowitymi przeżyciami. Nie postuj w mediach społecznościowych w czasie rzeczywistym. Co więcej, nigdy nie wskazuj dokładnego adresu pobytu w publikacjach.

5. Nie oszczędzaj na bezpieczeństwie

Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego wybierając miejsce na nocleg weź pod uwagę jego lokalizację i opinie innych gości. Lepiej zapłacić więcej za hotel w bezpiecznej dzielnicy niż ryzykować. Unikaj korzystania z nocnych autobusów lub pociągów. Choć takie połączenia kuszą niższą ceną, to narażają Cię na ryzyko kradzieży mienia w czasie, gdy śpisz.

6. Przygotuj środki na czarną godzinę

Schowaj w bagażu dodatkową gotówkę lub kartę kredytową, która może Cię poratować w trudnej sytuacji. Nie trzymaj jej razem z resztą pieniędzy i dokumentami tożsamości.

7. Skopiuj dokumenty

Na wszelki wypadek zrób kopie najważniejszych dokumentów i przechowuj je w bezpiecznym miejscu online, np. w chmurze. Posiadanie kopii paszportu jest niezwykle istotne, ponieważ jego utrata może skutkować utrudnieniami w podróży zagranicą.

8. Skontaktuj się z grupami podróżników solo

Chcesz wybrać się w podróż na własną rękę i jednocześnie poznać nowych ludzi w bezpiecznym środowisku? Skontaktuj się ze społecznościami skupiającymi turystów podróżujących samotnie. Takie grupy cieszą się coraz większą popularnością zarówno w kraju, jak i za granicą. Doświadczenie grupy może okazać się nieocenione, zwłaszcza jeśli podróżujesz solo po raz pierwszy i szukasz rekomendacji. Kontakt z innymi podróżniczkami i podróżnikami solo sprawi też, że podczas długiej wyprawy nie będzie Ci doskwierać samotność.

9. Zostaw kosztowności w domu

Jeśli wybierasz się w samotną podróż, lepiej zostaw gadżety elektroniczne i biżuterię w domu.

10. Zabezpiecz się dodatkowo

Mamy nadzieję, że nasze rady pomogą Ci zorganizować spokojny i bezproblemowy wyjazd. Koniecznie zadbaj też o odpowiednie ubezpieczenie na wypadek problemów ze zdrowiem lub podróżą.


Ubezpieczenie podróżne pomoże Ci zachować spokój ducha i poczucie bezpieczeństwa także podczas samotnych wypraw. Poznaj ubezpieczenie „Generali, z myślą o podróży”, które obejmie Cię ochroną w trakcie zagranicznego wyjazdu.


I co najważniejsze – zawsze ufaj swojemu instynktowi i miej oczy dookoła głowy. Niektóre sytuacje można tłumaczyć różnicami kulturowymi. Pamiętaj jednak, aby podczas wycieczki na własną rękę zawsze zachować ostrożność. Udanej podróży!