chłopiec-wyglądający-przez-okno-w-samolocie

Podróże z małym dzieckiem mogą być wyzwaniem, zwłaszcza gdy w grę wchodzi kilka godzin spędzonych w samolocie. To zrozumiałe – nawet niektórzy dorośli lekko denerwują się w czasie lotu, a dla malucha to przecież zupełnie nowa sytuacja pełna nieznanych dźwięków i odczuć. Jeśli dziecko ma już za sobą pierwsze podniebne podróże, w samolocie może się zwyczajnie nudzić, siedząc w jednym miejscu przez dłuższy czas. Sprawdź, jak przygotować siebie i młodego podróżnika, tak by Wasz lot był przyjemnością!

Lot z dzieckiem: co zabrać do samolotu?

Przed lotem warto zatroszczyć się o to, żeby dziecko miało czym zająć się w trakcie podróży. Spakuj poduszkę, kocyk i parę ulubionych zabawek malucha. Zabawki manualne i kolorowanki lepiej jednak zostawić w domu – kredki mogą z łatwością wpaść pod siedzenie i poturlać się na drugi koniec samolotu. Zamiast nich postaw na książki z historyjkami, pacynki na palce i ulubioną maskotkę. Pobierz na tablet bajki odpowiednie dla maluchów w wieku Twojego dziecka – pamiętaj, by zrobić to przed wylotem, gdy masz jeszcze dostęp do internetu! Koniecznie zabierzcie ze sobą także słuchawki, aby podczas oglądania nie przeszkadzać innym pasażerom.


Zaopatrz się w zdrowe przekąski na drogę. Unikaj podawania dziecku zbyt dużej ilości słodyczy – smakołyki o wysokiej zawartości cukru dadzą mu zbyt dużo energii, której w samolocie nie będzie miał jak spożytkować. Owoce, warzywa (np. marchewki) czy pełnoziarniste ciastka doskonale zdadzą egzamin. Jeśli podróżujesz z niemowlęciem, weź gotowy posiłek dla dziecka i torebki strunowe na brudne opakowania po jedzeniu.Jednorazowe śliniaki, chusteczki nawilżane i żel do rąk również pomogą zachować Ci czystość. Na wszelki wypadek spakuj dodatkową odzież dla dziecka i zapasową koszulkę dla siebie. Twój bagaż podręczny powinien być niewielki, ale pojemny – zupełnie jak torba Mary Poppins.

Dziecko w samolocie: jak uspokoić malucha podczas startu?

Uczucie zatkanych uszu wywołane zmianą ciśnienia sprawia, że start i lądowanie samolotu bywają dla dzieci szczególnie nieprzyjemne. Odruch połykania pozwala zmniejszyć dyskomfort, dlatego podczas startu i lądowania zaproponuj dziecku coś do picia. Starsze dziecko można uspokoić, podając mu również coś do żucia.


Najlepiej, jeśli dziecku uda się zasnąć – wtedy podróż będzie łatwiejsza tak dla malucha, jak i dla Ciebie. Rezerwując bilety dowiedz się, czy linia lotnicza zapewnia kołyski dla dzieci w samolocie. W takim specjalnym łóżeczku niemowlę będzie mogło spokojnie zasnąć, a Ty złapiesz chwilę wytchnienia. Nie czekaj na ostatnią chwilę i zarezerwuj kołyskę z wyprzedzeniem.Gdy pilot pozwoli na odpięcie pasów, a załoga akurat nie serwuje posiłków, przejdź się z dzieckiem po korytarzu. Taki spacer pomoże uspokoić malucha, zwłaszcza jeśli ten nie ma już ochoty siedzieć w jednym miejscu.

A w powietrzu… czas na spokojną zabawę!

Podczas lotu nie krępuj się i rób to, co najskuteczniej poprawia humor Twojemu dziecku, np. śpiewaj lub baw się w „a kuku”. Mamy nadzieję, że dzięki naszym radom czeka Cię spokojny i udany lot z dzieckiem. Powodzenia!

Spokojny lot z dzieckiem? Tylko z ubezpieczeniem podróżnym

Podczas rodzinnej podróży samolotem nie trudno o stresujące sytuacje – zwłaszcza, jeśli to pierwszy lot Twojego dziecka! Zadbaj o to, by Twojej głowy nie zaprzątały żadne dodatkowe zmartwienia. Przed wyjazdem wykup ubezpieczenie podróżne dla siebie i swojej rodziny – może okazać się przydatne np. kiedy trzeba będzie pokryć koszty leczenia w razie nagłego zachorowania Twojego dziecka.