Kobieta na siłowni

Chcesz odłożyć trochę pieniędzy na emeryturę, poprawić swoją kondycję lub rozpocząć nowe hobby? Przeczytaj nasz poradnik, jak wytrwać w postanowieniach noworocznych przez cały rok i otworzyć się na kolejne.


Ludzie chętnie składają noworoczne postanowienia, które pomagają im wytyczyć kurs na nadchodzący rok i zmotywować się do działania. Statystycznie większość z nich traci zapał jeszcze przed końcem stycznia i zaledwie niewielu udaje się spełnić co najmniej jedno z ustanowionych postanowień noworocznych1. Co zrobić, by tym razem nie zrezygnować z wyznaczonych celów?

Stwórz listę postanowień noworocznych

Po pierwsze, odpowiednio się przygotuj: zastanów się, jakie wyzwania chcesz postawić sobie w tym roku i spisz je w formie listy. Zapisanie postanowień pomoże Ci wziąć je na poważnie i podtrzymać w sobie motywację. Gdy lista postanowień będzie już gotowa, jeszcze raz przeanalizuj ją i upewnij się, że masz solidny plan i niezbędne wyposażenie do realizacji celów.

Wybierz realistyczne cele

Niech Twoje postanowienia będą małe i konkretne. Pamiętaj też, aby realizować cele jeden po drugim, a nie wszystkie na raz. Przykładowo, jeśli w nowym roku chcesz schudnąć, podziel swój plan na mniejsze i łatwiejsze do osiągnięcia cele, takie jak zmiana diety, zapisanie się na zajęcia ruchowe czy picie większej ilości wody. Gdy konkretny cel stanie się codziennością, przejdź do realizacji kolejnego.

Wpisz postanowienia do kalendarza

Wyznacz sobie czas na realizację celów, na których Ci zależy. Będzie Ci łatwiej dotrzymać postanowień, jeżeli ustalisz, kiedy dokładnie masz zamiar się nimi zająć. Wyznaczone cele warto wpisać do kalendarza, co pozwoli Ci znaleźć czas na siłownię lub przygotowanie posiłków wieczorem.

Skorzystaj ze wsparcia bliskich

Powiedz rodzinie i przyjaciołom o swoich postanowieniach, aby motywowali Cię do działania i przypominali, dlaczego zależało Ci na danym celu. Możesz też połączyć siły z przyjaciółką lub przyjacielem i dążyć do celu wspólnie. Razem możecie motywować się nawzajem, gdy druga osoba zacznie tracić zapał. Dodatkowe wsparcie znajdziesz też na grupach w mediach społecznościowych, gdzie udzielają się osoby pragnące osiągnąć cele zbliżone do Twoich.

Doceniaj swoje postępy

Pamiętaj, aby nagradzać siebie nawet za małe postępy. Nie zadręczaj się opuszczonymi sesjami ani gorszymi dniami – po prostu puść je w niepamięć i zamiast tego zacznij od nowa następnego dnia!

Zostań członkiem Programu Generali Vitality

Potrzebujesz dodatkowej zachęty, aby zadbać o zdrowy tryb życia? Wykup ubezpieczenie “Generali, z myślą o Tobie” i skorzystaj nieodpłatnie z Programu Generali Vitality. Otrzymasz dostęp do aplikacji mobilnej, która pomoże Ci zbudować zdrowsze nawyki, zaplanować treningi i zmotywować do aktywności fizycznej dzięki atrakcyjnym nagrodom za postępy od naszych Partnerów.