Mężczyzna wkręcający żarówkę

Czy jest coś lepszego niż wypoczynek na plaży na drugim końcu świata? Takiej chwili relaksu nie zmąci nic. A raczej prawie nic – z wyjątkiem telefonu od sąsiada informującego o włamaniu do naszego domu. Dlatego zanim zaplanujesz urlop, przeczytaj, jak zabezpieczyć się przed włamywaczami!

Dziś dzięki Internetowi oraz inteligentnemu systemowi alarmowemu możesz mieć oko na swój dom i obserwować go ze smartfona nawet podczas urlopu. Wyjaśniamy, jak zabezpieczyć mieszkanie na czas Twojej nieobecności.    

Spokojnie na urlopie, czyli inteligentny sposób na zabezpieczenie domu

Pewnie dobrze wiesz, jak bardzo smartfon przydaje się do sterowania funkcjami w domu. Z jego pomocą można włączać i wyłączać ogrzewanie oraz sterować dozownikami karmy dla zwierząt. Żyjemy w czasach, kiedy nie tylko ludzie, ale i urządzenia komunikują się ze sobą przez Internet. 

Zastanawiasz się, jak zabezpieczyć dom przed włamaniem w inteligentny sposób? Przyjrzyjmy się, jak działa inteligentny system alarmowy, który komunikuje się z Tobą i poszczególnymi swoimi komponentami.


Kluczową rolę w tym procesie odgrywa sieć Wi-Fi. Czujniki bezpieczeństwa w sieci domowej wysyłają sygnały do centrali, która komunikuje się z aplikacją na Twoim smartfonie. Dzięki temu możesz w prosty sposób zapobiec włamaniom.


Możliwe, że w czasie urlopu wolałbyś pozwolić sobie na cyfrowy detoks i przez jakiś czas odpocząć od ekranu swojego smartfona. Ale będziesz odpoczywać jeszcze spokojniej, wiedząc, że Twój dom jest bezpieczny – dlatego wykorzystaj możliwości, jakie dają nowe technologie, aby mieć na niego oko.

Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem i przechytrzyć włamywaczy?

1. Zamontuj czujniki wychwytujące wibracje na drzwiach, oknach oraz w newralgicznych punktach w domu i na zewnątrz. Dobrze przemyśl ich umiejscowienie, aby czujników nie można było ominąć ani zniszczyć. Czujniki infradźwiękowe wyłapują wibracje w powietrzu spowodowane ruchem, przy czym są na tyle inteligentne, że nie załączają się za każdym razem, gdy sąsiad trzaśnie drzwiami lub jego pies ujada. 

2. Wybierz czujniki, które uruchamiają lampy na zewnątrz. Można je także podłączyć do świateł w domu w jednym lub kilku pomieszczeniach, aby z zewnątrz wydawało się, że dom nie stoi pusty. Brzmi jak scena prosto z „Kevina samego w domu”, prawda? 

3. Zainstaluj w domu ukryte kamery, które zaczynają nagrywać wtedy, gdy pojawia się ruch. Najinteligentniejsze urządzenia na rynku potrafią nawet odróżniać znajome twarze od obcych i mogą nagrywać o różnych porach dnia, co dzieje się przed wejściem do domu. Nagrania można oglądać ze smartfona, a dzięki temu, że pliki zapisywane są w chmurze, są zawsze pod ręką. 

4. Jeśli w domu są zwierzęta, warto wybrać system, który rozpoznaje ruchy pupila i nie uruchamia się za każdym razem, gdy ten przechadza się po domu. 

5. Włamywacze to nie jedyne zagrożenie, przed którym warto zabezpieczyć dom przed wyjazdem. Dlatego świetnym pomysłem jest instalacja czujników powiadamiających o pożarze, zalaniu lub obecności tlenku węgla. Niektóre czujniki nie tylko wysyłają powiadomienia na smartfona, ale mogą też otwierać i zamykać drzwi. 

Inteligentny dom? To ubezpieczony dom!

Włamanie, pożar czy zalanie mogą zdarzyć się nawet w najlepiej chronionym domu i zazwyczaj oznaczają spore, niespodziewane wydatki. Bądź na nie przygotowany i zawczasu wykup odpowiednią polisę. Ubezpieczenie domu Generali może pozwolić Ci uniknąć finansowych konsekwencji zalania, pożaru czy włamania, zapewnić wsparcie w kosztownych naprawach, a nawet zagwarantować lokal zastępczy, w razie gdyby było to konieczne. Sprawdź, co obejmuje polisa!