Generali - Kobieta w kapeluszu robiądza zdjęcie

Podróżowanie samemu: jak zorganizować wyprawę życia w pojedynkę?

Chcesz spełnić swoje podróżnicze marzenia, ale nie masz z kim ich zrealizować? Nie rezygnuj z upragnionej wyprawy – podróżowanie samemu może być równie fascynującym przeżyciem. Liczne wspomnienia i przygody z pewnością na długo pozostaną w Twojej pamięci. Jednak samo planowanie wyjazdu w pojedynkę może przyprawić o ból głowy, zwłaszcza jeśli nie wiesz, od czego zacząć. Z naszego poradnika dowiesz się, jak zorganizować wyprawę solo, jak podróżować oszczędnie i gdzie poznać innych podróżników. Ani się obejrzysz, a już będziesz w drodze!

Przygotowania do podróży w pojedynkę - od czego zacząć?

Zanim zarezerwujesz bilety i spakujesz plecak, zacznij od wstępnego rozeznania. Na początek wybierz destynację, która Cię interesuje, i zbierz jak najwięcej informacji na jej temat. Dowiedz się, które kraje są bezpieczne dla samotnych podróżniczek i podróżników. W 2023 roku do krajów o najmniejszej ilości potencjalnych zagrożeń dla turystów zaliczono państwa takie jak Norwegia, Finlandia i Szwajcaria, ale również Islandia czy Słowenia1. Zastanów się też, czy chcesz zaplanować zwiedzanie na własną rękę, czy może wolisz skorzystać z oferty wycieczek z przewodnikiem lub wyjazdu zorganizowanego przez biuro podróży.

Sposób na samotne podróże przyjazne Twojemu budżetowi

Kiedy nie dzielisz kosztów noclegów z innymi osobami, wakacje mogą okazać się dość drogie. Są jednak sposoby na to, by zmniejszyć wydatki. 

Zamiast wydawać fortunę na jednoosobowe pokoje w hotelach, wybierz nocleg w hostelu – są znacznie tańsze i chętniej wybierane przez solo podróżników. W wielu miastach możesz też podnająć pokój w mieszkaniu. Gospodarz na pewno chętnie udzieli Ci wskazówek, jakie miejsca warto odwiedzić. Przy okazji zaoszczędzisz nie tylko na noclegu, ale i na posiłkach, ponieważ będziesz mieć możliwość przygotowywać je samodzielnie.


W przypadku wielu zagranicznych kierunków dużą część ogólnych kosztów podróży stanowią bilety lotnicze, transfer do hotelu czy przemieszczanie się między atrakcjami. Aby zmniejszyć te wydatki, rezerwuj loty i atrakcje z dużym wyprzedzeniem oraz korzystaj z transportu publicznego. 

Wakacje solo… nie muszą być całkiem samotne!

Choć podróż w pojedynkę to ekscytująca przygoda, zawsze może się zdarzyć, że w trakcie wyjazdu będzie Ci doskwierać samotność. Nie oznacza to, że jesteś na nią skazany! Nocowanie w schroniskach lub hostelach to doskonały sposób na to, by poznać podróżniczki i podróżników z całego świata. Możesz też wziąć udział w darmowej wycieczce z przewodnikiem, w trakcie której nie tylko spotkasz innych ludzi, ale także dowiesz się ciekawych rzeczy na temat danej okolicy.

Nie czuj jednak presji, by poznawać nowych ludzi podczas swoich wakacji solo! Podróż w pojedynkę to także doskonała okazja, by pobyć tylko ze sobą, zacząć prowadzić dziennik, ćwiczyć jogę, nauczyć się gotować miejscowe potrawy lub podłapać nowy język obcy.

Spokojna podróż solo? Tylko z ubezpieczeniem podróżnym

Organizując zagraniczny wyjazd w pojedynkę zadbaj o to, by podczas urlopu mieć na głowie jak najmniej zmartwień. To Twój czas na wypoczynek! Dlatego przed wyjazdem wykup ubezpieczenie podróżne, które okaże się przydatne w razie uszkodzenia Twojego bagażu czy też pomoże Ci pokryć koszty leczenia w razie nagłego zachorowania.

[1] International SOS Risk Map 2023, https://travelriskmap.com/#/planner/map/security