Kobieta z córką

Nowy rok szkolny to gorączkowy czas nie tylko dla uczniów, ale i dla ich rodziców. Wiąże się on nie tylko z koniecznością wielu przygotowań, ale i licznych wydatków. Jeśli nowe obowiązki Twojej pociechy zaczynają przytłaczać również Ciebie, przeczytaj nasz krótki poradnik!

Szkolne zakupy bez stresu

Zrób listę potrzebnych rzeczy. Zastanów się, czy macie zeszyty bloki, zeszyty w pięciolinię oraz inne artykuły papiernicze. Sprawdź, czy dziecko ma odpowiedni plecak do szkoły, worek i strój na WF, a także akcesoria niezbędne do uprawiania innych sportów, np. strój kąpielowy, klapki i czepek.


Udaj się na zakupy razem z dzieckiem – wspólna wyprawa do sklepu pomoże mu lepiej zrozumieć wartość zakupionych przedmiotów. Możesz w ten sposób zacząć stopniowo wprowadzać malucha w zagadnienia związane z pieniędzmi. To także dobry moment na naukę oszczędzania. Pokaż dziecku, że zamiast kupować nowe rzeczy, można kupić używane lub skorzystać z promocji i przecen.Zanim wpadniesz w zakupowy szał, sprawdź stan posiadanych już przyborów i akcesoriów, ponieważ niektóre z nich mogą nadawać się do dalszego używania. Jeżeli szkoła Twojego dziecka nie zapewnia podręczników, pomyśl o zakupie książek z drugiej ręki od starszych uczniów.

Na lodówce nie tylko plan lekcji

Dziecko powinno zawsze mieć dostęp do planu zajęć. Zrób kilka kserokopii planu, zalaminuj je i umieść jedną w pokoju dziecka, a drugą na lodówce. Dzięki temu oboje będziecie pamiętać, kiedy dziecko ma jakie zajęcia, co pozwoli łatwiej zadbać o domową rutynę.


Robisz dziecku drugie śniadanie do szkoły? Aby uniknąć monotonii, opracuj wcześniej listę zdrowych i łatwych w przygotowaniu przekąsek, które możesz zestawiać ze sobą i pakować dziecku do śniadaniówki. Powieś listę na lodówce, aby pamiętać, co kupić w danym tygodniu.

Pilnuj porannej rutyny

Nie chcesz, żeby dziecko spóźniało się do szkoły, ale poranne przygotowania potrafią się przeciągać? Wyznacz godzinę, do której chcesz, by pociecha codziennie skończyła jedzenie śniadania. Aby zmotywować dziecko do przestrzegania tego czasu, zastosuj metodę słoika i makaronu. Za każdym razem, gdy będzie gotowe do wyjścia przed określoną godziną lub spakuje swój plecak do szkoły poprzedniego wieczora, wrzuć do słoika świderek lub muszelkę makaronu. Gdy słoik będzie pełny, dziecko otrzyma nagrodę, np. dzień pełen rozrywek.

Szkolne ubezpieczenie wybierz z głową

Nowy rok szkolny to także czas zakupu ubezpieczenia dla dziecka. Pamiętaj, że jako rodzic masz prawo wybrać taką polisę ubezpieczeniową, która Twoim zdaniem zapewni najlepszą ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie Generali, z myślą o NNW - pakiet dziecko obowiązuje także poza szkołą – Twoja pociecha będzie nim objęta również w domu, na podwórku czy na wycieczce.