Para ćwicząca w salonie

Bariery behawioralne w ćwiczeniach (jak je pokonać)

Dla większości z nas łatwiej jest znaleźć powody, dla których nie możemy uwzględnić ćwiczeń w ciągu dnia, niż zaplanować następne wyjście na siłownię. Nawet najbardziej aktywne osoby potrzebują co jakiś czas dodatkowej motywacji, aby zamiast pilota od telewizora wybrać trening.

Dobra wiadomość?

Jeśli wymyślasz sobie wymówki, aby uniknąć codziennej 30-minutowej aktywności fizycznej: nie jesteś sam. Jako ludzie, jesteśmy kształtowani przez wrodzone bariery behawioralne, które pomagają podejmować decyzje i skłaniają nas do działania w określony sposób. Jedną z nich jest tzw. natychmiastowa gratyfikacja. W tym przypadku mamy tendencję do wybierania mniejszej nagrody teraz niż większej za jakiś czas, np. zjedzenie pysznego ciastka kosztem zdrowszej wersji siebie w przyszłości. To dlatego oglądanie ulubionego serialu na platformie streamingowej może być bardziej kuszące niż jogging w okolicy czy sesja na siłowni.

 

Zapytaliśmy członków Vitality z całego świata o ich powody unikania ćwiczeń i wybraliśmy z nich 3 najczęściej wymieniane. Jeśli któryś z nich brzmi znajomo, skorzystaj z naszych wskazówek, które pomogą to zmienić i nadadzą większego znaczenia tak ważnej dla zdrowia aktywności fizycznej.

 

1.   “Jestem zbyt zmęczony”

Po długim dniu w pracy ćwiczenia mogą wydawać się kolejnym zadaniem na liście rzeczy do zrobienia. Barierą behawioralną jest tu przekonanie, że zmęczenie uniemożliwi Ci podjęcie aktywności. Aby przezwyciężyć ten problem, pomyśl, że ćwiczenia fizyczne nie tylko nie wyczerpują energii i sił, ale zwiększają wytrzymałość, a przy okazji dają przypływ dobrych emocji i redukują poziom stresu. Uprzedź tę wymówkę, robiąc trening wcześniej w ciągu dnia.

 

 

2.   “Jestem zbyt zajęty”

W tym przypadku bariera behawioralna polega na tym, że wydaje ci się, że nie masz wystarczająco dużo czasu na ćwiczenia. Nasze obecne życie jest z pewnością bardziej zabiegane niż kiedykolwiek wcześniej, a my mamy wiele potrzeb dotyczących naszego czasu i zadań, którym musimy się poświęcić. Na szczęście 30-minutowa sesja aktywności fizycznej zajmuje naprawdę niewielką część Twojego dnia.

 

 

3.   “Nie stać mnie na to”

Jest to jedna z najczęściej wskazywanych barier behawioralnych w kontekście ćwiczeń – myślenie, że przyjęcie bardziej aktywnego stylu życia jest zbyt kosztowne. "Istnieje wiele błędnych przekonań na temat ćwiczeń" - mówi dr Seranne Motilal, starszy specjalista ds. ubezpieczeń zdrowotnych w Vitality Group - "Głównie, że są one kosztowne i nie są dostępne". Jaka jest jej rada? "Nie musisz kupować drogiego sprzętu lub członkostwa na siłowni, aby stać się aktywnym fizycznie. Spacer na świeżym powietrzu z psem lub w towarzystwie przyjaciela to wszystko, czego potrzebujesz".

 

Aktywność fizyczna to jedna z ważniejszych rzeczy na drodze do zdrowego życia. Zamiast szukać wymówek, pomyśl o tym, jak dobre dla Twojego organizmu i zdrowia psychicznego może okazać się regularne ćwiczenie. Pierwszy krok bywa trudny, na szczęście powstał program Generali Vitality, którego celem jest wsparcie w podejmowaniu zdrowszych decyzji, pomoc w wyznaczeniu celów i motywowanie do codziennej aktywności. Nieodpłatny dostęp do niego otrzymasz w ramach promocji, kupując ubezpieczenie „Generali, z myślą o Tobie”. Posiadając tę polisę, w zależności od wybranego wariantu, będziesz mógł liczyć m.in. na pokrycie kosztów konsultacji u ortopedy, USG i RTG, czy rehabilitacji po złamaniu kości, które odniosłeś podczas nieszczęśliwego wypadku.