Ekonomiczna jazda samochodem, czyli jak zmniejszyć zużycie paliwa

Jak ekonomiczna jazda samochodem pozwala oszczędzać paliwo?

Czy wiesz, że ekonomiczna jazda samochodem ma bezpośredni wpływ na zużycie paliwa, emisję CO2 i eksploatację auta? Dzięki postępowi technologicznemu udało się zredukować emisję zanieczyszczeń i spalanie do tego stopnia, że niektóre modele zużywają mniej niż 3 litry benzyny na 100 km. Stosując się do kilku wskazówek, możesz szybko zmniejszyć wydatki na paliwo. 

Z naszego artykułu dowiesz się, na czym polega ekonomiczna jazda samochodem i jakie korzyści może przynieść dla Twojej kieszeni i dla planety. Ruszajmy!  

Na czym polega ekonomiczna jazda samochodem?

Ten zoptymalizowany styl jazdy pozwala zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, obniżyć zużycie paliwa oraz zminimalizować ryzyko wypadku. Dzięki kilku prostym i skutecznym technikom samochód pracuje wydajniej, a jazda staje się znacznie przyjemniejsza. 

Pamiętaj, że nowinki technologiczne to nie wszystko. Wiele zależy od świadomości bezpieczeństwa drogowego, wiedzy i nawyków kierowcy. Twój samochód nie musi być modelem prosto z salonu, wyposażonym w najnowocześniejsze gadżety! Każdy posiadacz auta może nauczyć się technik jazdy ekonomicznej. 

Jazda ekonomiczna może zmniejszyć zużycie paliwa o od 5% do 25%. [1]

Ekonomiczna jazda samochodem – wskazówki i porady

Chcesz spróbować jazdy ekonomicznej, ale nie wiesz, od czego zacząć? Z naszego poradnika dowiesz się, jakie nawyki sprawią, że jeździć bezpiecznie i oszczędnie.  

1. Nie rozgrzewaj silnika za wcześnie

Ekonomiczna jazda zaczyna się już w chwili przekręcenia kluczyka w stacyjce. Wskazówka na początek: uruchamiając silnik nie dodawaj gazu.


W przypadku samochodów z dieslem zaleca się odczekać kilka sekund, aby wszystkie części silnika zostały nasmarowane. W przypadku samochodów benzynowych nie trzeba czekać z uruchomieniem silnika. 


2. Pierwszy bieg tylko do ruszania


Używaj pierwszego biegu tylko do ruszania z miejsca. Jak najszybciej wrzuć drugi bieg, aby osiągnąć optymalne obroty silnika i nie marnować paliwa. Zakłada się, że należy wrzucić trzeci bieg po 3 sekundach lub przejechaniu 6 metrów. 


3. Korzystaj z wyższych biegów


Najwydajniej jeździ się na najwyższym możliwym biegu, ponieważ wtedy obniżają się obroty silnika i zmniejsza zużycie paliwa. Dlatego – jeśli Twoim priorytetem jest ekonomiczna jazda – zmiana biegów na jak najwyższe powinna wejść Ci w nawyk.


4. Unikaj zmieniania prędkości  


Podczas jazdy należy starać się utrzymać tę samą prędkość. Częste hamowanie i przyspieszanie wiążą się też ze zwiększoną koniecznością zmiany biegów. Przewidywanie potencjalnych utrudnień na drodze i utrzymywanie bezpiecznej odległości od innych pojazdów pozwala zachować bardziej stałą prędkość.

Agresywna jazda (wysoka prędkość, częste przyspieszanie i zwalnianie) może zwiększyć zużycie paliwa o ok. 15% do 30% na autostradzie i od 10% do 40% w ruchu miejskim [2]. Pamiętaj o tym, gdy następnym razem wciśniesz gaz. 


5. Hamowanie silnikiem 


Czy wiesz, że podczas zmiany biegu na niższy silnik sam zaczyna zwalniać pojazd? Aby zredukować zużycie klocków hamulcowych, hamuj silnikiem za każdym razem, gdy zmieniasz bieg na niższy. Ten sposób hamowania jest szczególnie przydatny na rondach i podczas zbliżania się do sygnalizacji świetlnej. 


6. W razie wątpliwości hamuj! 


Przewiduj potencjalne zagrożenia i bądź gotowy, by zahamować. Pamiętaj też o zachowaniu bezpiecznej odległości od pojazdu przed Tobą. Pomoże Ci to zaoszczędzić paliwo, zredukować emisję CO2 i zwiększyć bezpieczeństwo Twoje i innych uczestników ruchu. 


7. Kontroluj swoją prędkość


Nawet podczas wyprzedzania należy mieć na uwadze jazdę defensywną. Zanim wykonasz manewr, zastanów się, ile czasu naprawdę dzięki niemu zaoszczędzisz. Wyprzedzenie jednego lub dwóch aut raczej nie skróci znacząco Twojej trasy, a z pewnością wpłynie bezpośrednio na zużycie paliwa. Jeśli zdecydujesz się wyprzedzać, pamiętaj, aby wykonywać ten manewr bezpiecznie. 


8. Unikaj jazdy na jałowym biegu!


Kolejnym istotnym elementem jazdy ekonomicznej jest unikanie jazdy na luzie podczas toczenia pojazdu. To pozornie wygodne rozwiązanie jest nie tylko niebezpieczne, ale również zwiększa zużycie paliwa, dlatego lepiej jeździć na biegu. 


9. Wyłączaj silnik podczas postojów


Kolejnym elementem jazdy ekonomicznej jest wyłączanie silnika podczas postoju. Za każdym razem, gdy planujesz postój dłuższy niż minutę, wyłącz silnik. Choć nieruchomy pojazd na biegu jałowym zużywa mniej paliwa w porównaniu z pojazdem w ruchu, to zużycie paliwa jest zawsze wyższe, gdy silnik pracuje, niż gdy jest wyłączony.  

Bak paliwa w Polsce kosztuje obecnie średnio 301,05 PLN za benzynę 95 i 344,70 PLN za olej napędowy. (3.02.2023)

Bak paliwa w Polsce kosztuje obecnie średnio 301,05 PLN za benzynę 95 i 344,70 PLN za olej napędowy. (3.02.2023)[3]

Czynniki zwiększające zużycie paliwa

Ekonomiczna jazda samochodem to tylko jeden z czynników wpływających na zużycie paliwa. Poniżej przedstawiamy szereg innych aspektów, o jakie warto zadbać, chcąc zmniejszyć wydatki na ten cel.

Zaniedbanie pojazdu ma większy wpływ na zużycie paliwa, niż mogłoby się wydawać. Jest tak zwłaszcza w przypadku drobnych usterek silnika lub nadwozia, które mogą wpływać negatywnie na aerodynamikę pojazdu. 

Niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z tego, że niezauważalne uszkodzenie może zwiększyć zużycie paliwa, dlatego należy obowiązkowo  dokonywać regularnych przeglądów pojazdu. Nawet podczas krótkiej konsultacji fachowiec będzie w stanie zauważyć usterki. 

Co jeszcze można zrobić, by zaoszczędzić paliwo?

  • Regularnie wymieniaj świece zapłonowe, filtry powietrza i filtry paliwa, aby zapewnić optymalną pracę silnika.   
  • Sprawdzaj zużycie opon i ciśnienie w ogumieniu. Jeśli ciśnienie w kołach spadnie poniżej zalecanego poziomu, silnik wykonuje większą pracę, co bezpośrednio wpływa na zużycie paliwa.  


  • Zwróć uwagę na równomierne obciążenie pojazdu. Podczas przewożenia dużej ilości bagażu zastanów się, jak jest on rozłożony. Umieszczenie większości bagażu w jednym punkcie spowoduje zwiększenie zużycia paliwa.  


  • Używaj wydajnego paliwa. Choć wydaje się to absurdalne, to czasem stosowanie taniego paliwa może okazać się droższe na dłuższą metę. Z uwagi na swój skład tanie paliwo nie pozwala na optymalną pracę silnika, co prowadzi do szybszego zużycia tego surowca.  


  • Pamiętaj o szybach. Podczas jazdy z prędkością powyżej 80 km/h zaleca się włączenie klimatyzacji i podniesienie szyb. Obniżone szyby wpływają na aerodynamikę pojazdu i tym samym wykorzystanie paliwa.  


  • Odepnij bagażnik na dachu. Nawet nieużywany bagażnik na dachu wpływa na zużycie paliwa. Jeśli aktualnie nie korzystasz z niego, odepnij go.  

Korzyści płynące z jazdy ekonomicznej

Coraz więcej osób wybiera jazdę ekonomiczną z uwagi na szereg korzyści na co dzień. Oto kilka przykładów: 

  • Oszczędność paliwa. Jazda ekonomiczna zmniejsza wykorzystanie paliwa o 5%–25% [1]. Przy regularnym korzystaniu z samochodu jest to spora różnica dla codziennego budżetu. 


  • Ograniczenie emisji zanieczyszczeń. Pozytywny wpływ na środowisko jest niewątpliwie jedną z największych zalet ekonomicznej jazdy samochodem. Obniżając zużycie benzyny znacznie redukujesz emisję CO2 przez Twoje auto[2].  


  • Bardziej komfortowa jazda. Podczas jazdy ekonomicznej unikasz m.in. nagłego hamowania, przyspieszania i gwałtownych zmian kierunku. Co więcej, Twoje auto hałasuje mniej, dzięki czemu przyjemniej się je prowadzi. Kierowcy stosujący techniki jazdy ekonomicznej stresują się mniej za kółkiem, nawet podczas stania w korku.  


  • Bezpieczniejsza jazda. Ekonomiczna jazda samochodem wiąże się z jazdą defensywną, która w praktyce oznacza przewidywanie potencjalnych zagrożeń w celu ich uniknięcia. Zachowywanie bezpiecznej odległości, wczesne hamowanie i utrzymywanie stałej prędkości na tyle, na ile to możliwe, przekłada się na bezpieczniejszą jazdę.     


  • Dłuższy czas eksploatacji pojazdu. Stosując się do kilku wskazówek, możesz zapobiec szybszemu zużyciu pojazdu. Nawet drobne gesty powtarzane codziennie pomogą zadbać o stan amortyzatorów, silnika i hamulców.  

Ekonomiczna jazda to też bezpieczna jazda

Bycie przygotowanym na zmieniającą się sytuację na drodze to ważna część ekonomicznej jazdy. Nie wszystkie zdarzenia da się jednak przewidzieć. Dobre ubezpieczenie samochodowe pomoże Ci m.in. w razie kolizji, wypadku czy szkody parkingowej, zapewni również pokrycie kosztów naprawy pojazdu w warsztacie lub autoryzowanym serwisie. Chcesz jeździć bezpiecznie? Poznaj ubezpieczenia samochodu w Generali!

Przypisy:

[1] https://jakoszczedzacpieniadze.pl/ecodriving-oszczedna-jazda-samochodem

[2] https://www.fueleconomy.gov/feg/driveHabits.jsp

[3] https://www.wnp.pl/nafta/ceny_paliw/ Średnia detaliczna cena paliw w Polsce na dzień 3.02.2023. Kalkulacja dla baku o pojemności 45 litrów.