Kto odpowiada za szkody podczas wypadku?

Ubezpieczenie samochodu: kto jest odpowiedzialny za zdarzenie?

Podczas kolizji lub wypadku wszystko dzieje się błyskawicznie. Nic więc dziwnego, że uczestnicy zdarzenia często są w szoku i nie mogą zebrać myśli, a co dopiero racjonalnie zastanowić się, jakie kroki wykonać, by doprowadzić sytuację do porządku. Poniżej znajdziesz kilka użytecznych informacji, które pomogą Ci skorzystać z ubezpieczenia pojazdu w razie kolizji lub wypadku drogowego.

Jak prawidłowo zachować się po kolizji lub wypadku?

Najpierw sprawdź, czy Tobie i innym uczestnikom zdarzenia nic się nie stało. Prawdopodobnie będą roztrzęsieni, więc postaraj się ich uspokoić. Jeżeli nikt nie odniósł obrażeń, tuż po zdarzeniu należy podjąć kilka konkretnych czynności, aby uniknąć komplikacji z uzyskaniem odszkodowania.

  • Ucieczka z miejsca zdarzenia jest przestępstwem, dlatego jak najprędzej zatrzymaj pojazd w bezpiecznym miejscu, wyłącz silnik i włącz światła awaryjne. Następnie wysiądź z samochodu i ustaw za nim trójkąt ostrzegawczy. Jeśli kolizja zdarzyła się na autostradzie lub drodze ekspresowej, trójkąt należy obowiązkowo rozstawić w odległości ok. 100 metrów za pojazdem (na jezdni lub poboczu). W przypadku pozostałych dróg poza terenem zabudowanym, trójkąt należy ustawić 30-50 metrów od auta, o ile zatrzymało się ono na jezdni. Z kolei jeśli do kolizji lub wypadku doszło na terenie zabudowanym, trójkąt trzeba ustawić wtedy, gdy samochód zatrzymaliśmy na jezdni w miejscu, gdzie jest to zabronione. W takim wypadku trójkąt stawiamy 1 metr od pojazdu.


  • Wymień się danymi kontaktowymi z uczestnikami kolizji. Zapisz ich imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu i tablic rejestracyjnych.


  • Zanotuj również, jakie warunki panowały na drodze, jakie szkody poniosły oba pojazdy, a także informacje techniczne na ich temat — nazwę marki, modelu, kolor i numery rejestracyjne. Jeżeli to możliwe, zrób kilka zdjęć uszkodzeń i miejsca zdarzenia.


  • Jeżeli kierowca odjedzie z miejsca zdarzenia bez podawania informacji na swój temat lub podejrzewasz, że jest pod wpływem narkotyków lub alkoholu, nie posiada ubezpieczenia lub nie ma zgodności co do tego, kto spowodował zdarzenie, bądź są osoby ranne, wówczas powiadom policję.


  •  Jeśli do zdarzenia doszło z winy jednego z kierowców, powinien on spisać oświadczenie, w którym znajdą się następujące informacje: szczegółowy opis zdarzenia, potwierdzenie odpowiedzialności za zdarzenie, dane kontaktowe, informacje o ubezpieczeniu (nazwę towarzystwa ubezpieczeniowego, numer polisy i datę ważności), zobowiązanie do naprawienia szkód, a także datę i podpis. 

Ubezpieczenie samochodu a kolizja lub wypadek: określenie osoby odpowiedzialnej

Przyczyn zdarzeń drogowych może być wiele, dlatego nie zawsze jest oczywiste, kto je spowodował. Zanim będzie wiadomo, z czyjego ubezpieczenia zostaną pokryte szkody, należy najpierw określić, kto jest odpowiedzialny za kolizję lub wypadek.

To policja i sąd ostatecznie ustalą, kto ponosi winę i odpowiada za powstałe szkody. Na zgłoszenie szkody z OC sprawcy masz 3 lata od zdarzenia. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak postępować w zależności od tego, kto jest odpowiedzialny za kolizję lub wypadek

Sytuacja nr 1: kolizja lub wypadek z Twojej winy

W przypadku gdy kolizja lub wypadek nastąpiły z Twojej winy, napisz stosowne oświadczenie, w którym wskażesz dane swoje i swojej polisy ubezpieczeniowej. Koszt napraw zostanie pokryty z Twojego OC.      

Sytuacja nr 2: kolizja z winy innego kierowcy

Jeśli nikt nie został poszkodowany, a drugi uczestnik zdarzenia przyznaje się do winy, nie ma konieczności wzywania policji. W takiej sytuacji wystarczy, że kierowca ten sporządzi odpowiednie oświadczenie, na podstawie którego będziesz mógł zgłosić szkodę, tak by koszty naprawy Twojego samochodu zostały pokryte z polisy OC sprawcy. Upewnij się, że w oświadczeniu znalazły się takie informacje, jak dane osobowe uczestników kolizji, informacje o pojazdach (marka, model, numer rejestracyjny) oraz dane ubezpieczenia OC sprawcy (nazwa ubezpieczyciela, numer polisy i okres ważności). W dalszej części powinny być opisane dokładne szczegóły zdarzenia.

Sytuacja nr 3: auto nie należy do kierowcy

Kierowca, który spowodował kolizję, bądź wypadek, jechał pożyczonym samochodem? Z perspektywy poszkodowanego, takie okoliczności nie zmieniają sytuacji. Ponieważ polisa OC jest wystawiona na dany pojazd, nie ma znaczenia, kto go prowadził w momencie zdarzenia. Koszty naprawy zostaną pokryte z OC przypisanego do samochodu, opłacanego przez jego właściciela.

Sytuacja nr 4: obaj kierowcy są winni

Zdarza się, że wina za powstanie kolizji lub wypadku leży częściowo po obu stronach. Do takiego zdarzenia może dojść na przykład podczas wyjeżdżania z miejsca parkingowego po przeciwnych stronach lub podczas wymijania na wąskiej drodze, gdzie może dojść do uszkodzenia bocznych lusterek w obu pojazdach. W tych przypadkach mowa o współwinie 50/50, czyli sytuacji, w której obaj kierowcy ponoszą taką samą odpowiedzialność za zdarzenie.

Jeśli ubezpieczyciel uzna, że uczestnicy w takim samym stopniu odpowiadają za szkodę, wtedy wypłacone odszkodowanie może zostać pomniejszone o połowę.

Sytuacja nr 5: szkoda pogodowa

Tego typu szkody są objęte ubezpieczeniem AC, ponieważ kwalifikują się jako zajście siły wyższej, ale wiele zależy od zakresu polisy.

Sytuacja nr 6: szkoda parkingowa

Twój samochód został uszkodzony, a sprawca nie pozostawił żadnych informacji kontaktowych? W takiej sytuacji wiele zależy od tego, jaki wariant polisy wybrałeś. Pamiętaj, że mając polisę Autocasco możesz rozliczyć szkodę parkingową!

Samochody kosztują niemało i łatwo o uszkodzenia, które nie powstały z Twojej winy. Kompleksowe ubezpieczenie samochodu zapewnia spokój ducha w każdej sytuacji. 

Potrzebujesz sprawdzonego ubezpieczenia samochodu?

Dobry pakiet OC i AC może uchronić Cię przed finansowymi konsekwencjami kolizji lub wypadku. Wybierz korzystną polisę, by nie martwić się kosztami naprawy pojazdu. Z ubezpieczeniem Autocasco zyskasz też ochronę w razie niespodziewanych wydarzeń takich jak kradzież czy podpalenie samochodu. Sprawdź ofertę ubezpieczeń samochodowych Generali!