Oczekujący na adopcję pies rasy mieszanej ufnie patrzy w obiektyw

Adopcje psów stają się w Polsce coraz popularniejszą formą powiększenia rodziny o najwierniejszego przyjaciela człowieka. Osoby adoptujące psy ze schroniska lub fundacji muszą pamiętać o tym, że posiadanie psa wiąże się z wieloma obowiązkami i wydatkami. Adopcja psa ze schroniska zawsze powinna być dobrze przemyślaną i racjonalną decyzją, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten krótki poradnik. Znajdziesz tu najważniejsze informacje o procedurze adopcyjnej, podpowiemy Ci, czym się kierować podczas wyboru psa, dowiesz się również, czy Twojego nowego domownika możesz ubezpieczyć i jak to zrobić. Zapraszamy do lektury!

Adopcje psów – wymagania formalne

Jeśli chodzi o kwestie formalne, adopcja psa ze schroniska jest możliwa dla każdego dorosłego, czyli w praktyce dla każdego mieszkańca Polski, który ukończył 18. rok życia i jest w pełni sił umysłowych. Konieczne będzie okazanie dowodu osobistego oraz wypełnienie i podpisanie wszystkich wymaganych dokumentów przez daną placówkę opiekuńczą. Pamiętaj, że zgodnie z obowiązującymi aktualnie w naszym kraju przepisami prawa – dokumentem finalizującym adopcję psa ze schroniska jest umowa adopcyjna, która stanowi formalne poświadczenie przekazania Ci pod opiekę konkretnego zwierzęcia.

Zwróć uwagę, że każda instytucja sprawująca opiekę nad bezdomnymi zwierzętami posiada własne procedury związane z adopcją psa, a co za tym idzie, szczegółowe wymagania wobec potencjalnych opiekunów mogą się różnić zależnie od schroniska. Aby uniknąć ewentualnych nieporozumień bądź zaskoczeń, zapoznaj się z procedurami obowiązującymi w danym schronisku jeszcze zanim rozpoczniesz starania o adopcję.

Jak wybierać psy ze schroniska do adopcji?

: Para w czasie spaceru z psami ze schroniska zastanawia się, którego psa wybrać do adopcji

Jeśli już wiesz, z którego schroniska będziesz adoptować psa i znasz wymagane formalności, możesz dokonać wyboru zwierzęcia. Od czego zacząć i jakimi kryteriami się kierować? Oto kilka praktycznych porad.

Przede wszystkim weź pod uwagę własny tryb życia i możliwości finansowe. Pies to nie tylko fantastyczny przyjaciel, ale także poważne zobowiązanie – tym bardziej, jeśli masz już rodzinę. Adopcja psa ze schroniska zawsze powinna być przedyskutowana i skonsultowana ze wszystkimi osobami, które z Tobą mieszkają. Dlaczego to takie ważne? Odpowiedź jest prosta: dotychczasowe życie ulegnie poważnej zmianie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojej rodziny. Pojawią się nowe obowiązki i nowe wydatki: nie tylko regularne, w skali miesiąca, ale także i niespodziewane, które trzeba będzie ponieść np. w przypadku choroby Twojego nowego czworonożnego domownika. Te fakty powinieneś koniecznie uwzględnić decydując się na adopcję psa.


Kolejną ważną sprawą, o której nie możesz zapomnieć, jest kierowanie się odpowiednimi kryteriami podczas wyboru psa. Głównym argumentem przemawiającym za przygarnięciem konkretnego zwierzaka na pewno nie może być jego wygląd, nigdy też nie kieruj się wyłącznie zachowaniem psa, jakie obserwujesz w schronisku, ponieważ nie jest ono reprezentatywne i zazwyczaj nie oddaje realnego charakteru czworonoga (psy w schronisku są mocno zestresowane, dlatego nie zachowują się naturalnie).


Co zatem jest ważne i na co koniecznie powinieneś zwrócić uwagę? Oto krótka lista najważniejszych kryteriów:


  • wielkość psa – zastanów się, jak dużego psa możesz bez problemu "przyjąć pod dach". Jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią, małe psy ze schroniska powinny stanowić zasadniczą grupę, z której wyłonisz swojego nowego domownika;
  • wiek zwierzęcia – jeśli chodzi o adoptowane psy ze schroniska, szczeniaki bywają uważane za lepszy wybór, ponieważ masz większy wpływ na wychowanie takiego psa, niższe jest też ryzyko złych doświadczeń z człowiekiem. Weź jednak pod uwagę, że starsze psy z reguły są spokojniejsze, znają podstawowe komendy i potrafią spacerować na smyczy;
  • stopień aktywności i usposobienie – koniecznie zastanów się nad tym, jak aktywnie spędzasz czas, jak znosisz kiepską pogodę i ile czasu dziennie masz do dyspozycji dla swojego psa. To bardzo ważne, ponieważ aktywny pies nie będzie dobrym wyborem dla domatora i na odwrót;
  • stopień ułożenia psa – zweryfikuj, czy i w jakim stopniu dane zwierzę opanowało słuchanie komend wydawanych przez opiekuna, czy potrafi chodzić na smyczy przy nodze i czy będąc w domu załatwia swoje potrzeby fizjologiczne w wyznaczonym miejscu;
  • stosunek do człowieka – wiele psów znajdujących się w schronisku ma za sobą naprawdę trudne przeżycia, które mogły pozostawić po sobie trwałe ślady w postaci stanów lękowych, problemów z socjalizacją czy agresji wobec ludzi (np. dzieci). Weź te kwestie pod uwagę podejmując decyzję i upewnij się, że wybrany przez Ciebie pies nie przejawia zachowań, które mogą stanowić zagrożenie dla Ciebie, Twoich bliskich albo osób trzecich.


W tym kontekście warto jeszcze dodać, że wiele psów ze schronisk to zwierzaki zaniedbane emocjonalnie, co oznacza, że po adopcji może okazać się potrzebna konsultacja z behawiorystą. To dodatkowy koszt (zwykle dość wysoki), na który musisz się przygotować i którego nie pokrywa żadna polisa ubezpieczeniowa. Z drugiej strony, jeśli Twój adoptowany pies zachoruje i konieczne będzie leczenie bądź operacja, nasze dedykowane ubezpieczenie dla psa "Generali Z myślą o Twoim psie, Bezpieczny.pl" pozwoli Ci zabezpieczyć się finansowo na taką ewentualność. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.


Nie tylko psy w schronisku chorują na te choroby – oto najczęstsze schorzenia psów!

Psy ze schroniska – jak wygląda procedura adopcyjna?

Pies siedzi na kolanach swojego przyszłego właściciela

Jak już wspominaliśmy, każde schronisko może mieć własną procedurę adopcyjną, dlatego poniższy przykład traktuj wyłącznie poglądowo, jako pewien punkt odniesienia i ogólną informację o przebiegu adopcji psa ze schroniska.

1. Ankieta przedadopcyjna

Zależnie od schroniska, ankieta będzie bardziej bądź mniej rozbudowana, ale najczęściej jest to kilkadziesiąt pytań. Mają one na celu określenie Twoich możliwości i warunków, w jakich przyjdzie mieszkać psu po adopcji.


2. Weryfikacja udzielonych odpowiedzi

Na tym etapie udzielone przez Ciebie w ankiecie odpowiedzi są dokładnie sprawdzane i analizowane, dzięki czemu pracownicy schroniska będą mogli dobrać dla Ciebie psa najlepiej odpowiadającego Twojemu trybowi życia i warunkom lokalowym oraz finansowym.


3. Rozmowa z pracownikiem schroniska i weryfikacja przyszłych warunków mieszkalnych zwierzęcia

Po pozytywnym rozpatrzeniu i weryfikacji ankiety pracownik schroniska odwiedza Cię w domu, aby sprawdzić, czy adoptowane zwierzę faktycznie będzie mieć odpowiednie warunki do życia. Na tym etapie uzyskasz też informacje o kosztach utrzymania i leczenia psa.


4. Zawarcie umowy adopcyjnej

Jeśli wymagane jest wniesienie opłaty za adopcję psa, dzieje się to na tym etapie. Zawierasz też umowę adopcyjną, w której zobowiązujesz się do zapewnienia psu opieki weterynaryjnej, godnego traktowania, wyrażasz też zgodę na kontrolne wizyty u Ciebie przez określony czas po adopcji psa.

Pies ze schroniska – ile kosztuje?

Ewentualne koszty związane z adopcją psa ze schroniska mogą być bardzo różne – od całkowitego ich braku poprzez dobrowolną wpłatę datku na rzecz schroniska aż po konkretny cennik. W tej kwestii każda placówka sprawująca opiekę nad bezdomnymi psami ustala własne zasady, dlatego musisz dowiedzieć się na miejscu, ile kosztuje adopcja psa w danym schronisku.

Pamiętaj, że w dobrym schronisku zawsze adoptujesz psa zaszczepionego i wykastrowanego (suczki są sterylizowane), a w przypadku, gdyby było inaczej, za dodatkową opłatą lekarz pracujący w danym schronisku powinien wykonać te zabiegi na Twoją prośbę.

Czy można ubezpieczyć psa ze schroniska?

Właścicielka adoptowanego czworonoga poszukuje w Internecie ubezpieczenia dla psa

Ubezpieczenia przeznaczone dla zwierząt są wciąż nowością na polskim rynku i zazwyczaj nie są osobnym produktem. Wyjątkiem pod tym względem jest dostępne w naszej ofercie ubezpieczenie "Generali Z myślą o Twoim psie, Bezpieczny.pl", które jest pierwszym dedykowanym ubezpieczeniem psa na polskim rynku, a jednocześnie kompleksowym i zapewniającym bardzo szeroką ochronę ubezpieczeniową. Co równie ważne, oferowane przez nas ubezpieczenie psa możesz wykupić dla swojego czworonożnego pupila niezależnie od tego, czy jest to pies rasowy z legalnej hodowli, czy wielorasowy pies ze schroniska.

Sprawdź, dlaczego warto ubezpieczyć psa i przekonaj się, jakie to proste!

Rodzaje ubezpieczeń psów w Generali

Przygotowane przez nas ubezpieczenia dla psów to oferta, dzięki której możesz skutecznie zabezpieczyć siebie i swojego czworonoga przed finansowymi konsekwencjami różnego rodzaju nieprzewidzianych zdarzeń, jak np. choroba psa, nieszczęśliwy wypadek albo gdy Twój pupil wyrządzi komuś szkody.

W naszej aktualnej ofercie dostępne są następujące warianty ubezpieczenia dla psów:


  • Ubezpieczenie kosztów leczenia psa - to zasadnicze ubezpieczenie dla psa dostępne w naszej ofercie. Ochrona, do limitu określonego w Twojej polisie, obejmuje przede wszystkim udokumentowane i niezbędne wydatki poniesione przez Ciebie na leki, wizyty u weterynarza, badania diagnostyczne oraz hospitalizację Twojego zwierzęcia w wyniku choroby lub nieszczęśliwego wypadku.
  • Ubezpieczenie OC z tytułu szkód wyrządzonych przez psa - opcja, dzięki której uzupełnisz ubezpieczenie "Generali Z myślą o Twoim psie, Bezpieczny.pl" o ochronę, do limitu określonego w Twojej polisie, przed finansowymi konsekwencjami szkód wyrządzonych przez Twojego psa innym osobom. Co ważne, dotyczy to zarówno szkód osobowych, jak i szkód na mieniu, a polisa OC obejmuje również te szkody, do których doszło w chwili, gdy Twój pies znajdował się pod opieką Twoich bliskich lub innych osób opiekujących się zwierzęciem na Twoją prośbę.
  • Ubezpieczenie śmierci psa - opcja, o którą możesz rozszerzyć zakres ochrony oferowanej w ramach ubezpieczenia "Generali Z myślą o Twoim psie, Bezpieczny.pl". To pierwsze ubezpieczenie w Polsce, w ramach którego możesz uzyskać świadczenie w sytuacji, gdy Twój pies straci życie w konsekwencji przebytej choroby, nieszczęśliwego wypadku albo eutanazji. Maksymalna kwota, jaką możesz otrzymać, zależy od rasy Twojego czworonoga. Środki, które od nas otrzymasz, możesz przeznaczyć na opłacenie kosztów kremacji bądź pochówku Twojego psa.


Dowiedz się, jak ubezpieczenie psa w Generali pomoże Ci lepiej dbać o Twojego ulubieńca!