chipowanie psa w gabinecie weterynaryjnym - chip jest niezbędny, jeśli chcesz wykupić ubezpieczenie dla psa

O tym, jak przydatny jest chip u psa, przekonał się każdy właściciel, którego czworonóg zagubił się bądź uciekł i został później znaleziony daleko od swojego domu. Dzięki możliwości błyskawicznego odczytu informacji, jakie zawiera chip psa, i sprawdzenia danych właściciela w jednej z dostępnych baz, można w bardzo krótkim czasie zwrócić zaczipowanego czworonoga jego właścicielowi. I choć na chipowanie psa decyduje się coraz więcej osób w naszym kraju, to dla wielu właścicieli wciąż nie do końca jasne jest, dlaczego chip psa jest wymagany do wykupienia indywidualnej polisy ubezpieczeniowej dla zwierzaka. Aby rozwiać te wątpliwości, w dalszej części artykułu szczegółowo omawiamy wszystkie ważne kwestie związane z chipowaniem psów w kontekście polis ubezpieczeniowych dla właścicieli psów.

Chipowanie psa – podstawowe informacje

Zanim powiemy trochę więcej o tym, jak wygląda chip dla psa i jak działa, rozwiejmy jeden z najpowszechniejszych mitów, na które można się natknąć, szukając informacji o chipowaniu psów. O co chodzi? Otóż jeśli ktoś próbuje przekonać Cię, że ma lub widział legalny chip dla psa z GPS, to albo ma bujną wyobraźnię, albo próbuje Cię z jakiegoś powodu wprowadzić w błąd. Prawda jest inna i całkiem prosta: typowe chipy dla psa to niewielkie układy scalone zamknięte w hermetycznych kapsułkach owalnego kształtu, które zostały wykonane ze specjalnego rodzaju tworzywa i dodatkowo pokryte warstwą zapewniającą całkowitą obojętność biologiczną dla organizmu psa.

Prościej mówiąc, chip dla psa to kilkumilimetrowej długości „kapsułka”, która nie wymaga żadnego zasilania, nie emituje żadnych fal ani nie pozwala zlokalizować Twojego czworonoga. Jedyna informacja, jaka jest zapisana w czipie, to unikalny, 15-cyfrowy kod identyfikacyjny, który jest przypisany tylko i wyłącznie do Twojego psa. Bardziej obrazowo – to rodzaj numeru PESEL, tyle że dla zwierzęcia. Uwaga: jeśli chodzi o chip, psy nie odczuwają jego obecności, nie są też w stanie go w żaden sposób rozładować, zdezaktywować ani uszkodzić, a samo wszczepienie chipa to naprawdę szybki i prosty zabieg.

Warto w tym miejscu wyjaśnić, jak sprawdzić chip psa: konieczne jest przyłożenie do ciała psa (w okolicy miejsca, gdzie chip został wszczepiony) specjalnego skanera, który za pomocą krótkiego sygnału radiowego komunikuje się z chipem, uzyskując indywidualny numer psa zapisany w pamięci chipa.


Zgodnie z obowiązującymi w naszym kraju przepisami czipowanie psa musi przeprowadzić lekarz weterynarii, który czynnie wykonuje swój zawód, w gabinecie weterynaryjnym i przy użyciu przewidzianej do tego celu specjalnej strzykawki. Gdzie pies ma chip po wszczepieniu? Najczęściej wszczepia się go pod skórę po lewej stronie karku psa, nieco rzadziej chip trafia pomiędzy łopatki. Zabieg jest bardzo krótki (około kilkunastu sekund), praktycznie bezbolesny dla zwierzęcia i nie wymaga żadnego przygotowywania psa. Jedyne, co może się wydarzyć, to ewentualne wygolenie odrobiny sierści w miejscu aplikacji chipu, ale tę decyzję podejmuje już sam weterynarz.


Musisz pamiętać, że samo zaczipowanie psa będzie w zasadzie bezużyteczne, jeśli nie nastąpi po nim rejestracja – chip psa powinien zostać zgłoszony do przynajmniej jednej z istniejących baz zawierających dane właścicieli psów. Szerzej tę kwestię omawiamy w dalszej części artykułu.


W tym miejscu dodajmy jeszcze, po co chipuje się psy, skoro już wiadomo, że nie po to, by cały czas znać dokładną lokalizację każdego zachipowanego zwierzęcia. Do czego przyda się to urządzenie?


Po pierwsze, pozwoli w łatwy sposób zidentyfikować właściciela, jeśli Twój pies kiedykolwiek się zagubi – służby miejskie (np. policja czy straż miejska), gabinety weterynaryjne oraz schroniska dla zwierząt są wyposażone w odpowiednie czytniki, więc bez większego problemu zidentyfikują Cię jako właściciela, jeśli Twój pies kiedyś do nich trafi. Podkreślmy jednak jeszcze raz: stanie się tak wyłącznie wtedy, jeżeli czip został zarejestrowany. Dzięki temu odzyskasz zagubionego pupila zdecydowanie szybciej.

Po drugie, chip dla psa jest wręcz niezbędny, jeśli planujesz kiedykolwiek podróżować ze swoim czworonożnym przyjacielem poza granice Polski. Nawet na terytorium Unii Europejskiej Twój pies musi być zachipowany – a zatem zachipuj swojego pupila przed wybraniem się z nim w pierwszą podróż zagraniczną, by uniknąć ewentualnych problemów. Jakich? Dla przykładu, jeżeli zaszczepiłeś swojego psa przeciwko wściekliźnie przed zachipowaniem go, konieczne będzie wykonanie szczepienia jeszcze raz, już po wszczepieniu chipa, aby zostało to odnotowane w psim paszporcie.


Po trzecie, zaczipowanie psa jest jednym z wymogów w przypadku, gdy chcesz ubezpieczyć swojego psa – więcej informacji na ten temat znajdziesz w dalszej części artykułu.

Czy chipowanie psów jest obowiązkowe?

skanowanie chipa u psa

Odpowiedź na to pytanie brzmi: i tak, i nie. Jak to możliwe? Otóż na poziomie prawodawstwa krajowego nie istnieje ustawowy obowiązek chipowania psów, a decyzja w tym zakresie jest pozostawiona właścicielowi danego zwierzęcia. Znakomita większość lekarzy weterynarii oraz ekspertów z dziedziny kynologii zdecydowanie popiera jednak chipowanie psów, podkreślając, że jest to procedura niewymagająca żadnych specyficznych przygotowań, niemal bezbolesna dla psa i bardzo szybka. To jednak wciąż tylko zalecenia, a nie przymus. W takim razie kiedy chipowanie psa jest obowiązkowe?

Do zachipowania swoich pupili są zobligowani właściciele psów rasowych, ponieważ taki obowiązek nakłada na nich regulamin Związku Kynologicznego w Polsce, który jest oficjalnym członkiem Międzynarodowej Federacji Kynologicznej (FCI). Co istotne, regulamin tej instytucji mówi o obowiązkowym „znakowaniu psa” rodowodowego, co w praktyce przekłada się na konieczność wykonania tatuażu lub wszczepienia chipa. Ponieważ od tatuowania coraz częściej się odchodzi, hodowcy psów rasowych decydują się na chipowanie psów pochodzących z ich hodowli, by spełniać regulacje Związku Kynologicznego.



Dowiedz się, dlaczego warto ubezpieczyć psa

Ile kosztuje czipowanie psa?

Jeśli chodzi o to, ile kosztuje chip dla psa, nie ma jednej, odgórnie ustalonej stawki, która obowiązywałaby w całym kraju. Powód jest bardzo prosty: w każdym przypadku lekarze weterynarii ustalają koszt chipa indywidualnie. Ogólnie rzecz biorąc, koszty mogą wynosić od około 50 zł do ok. 150 zł, zależnie od województwa i konkretnego miasta. Poniżej przedstawiamy przykładowe kwoty za chip dla psa. Cena jest oczywiście jedynie przybliżona i należy ją w każdym przypadku traktować wyłącznie jako przykładowy zakres kwot, jakich możesz się spodziewać – ceny podane w naszym zestawieniu pochodzą z połowy czerwca 2022 r. i podajemy je w zaokrągleniu do pełnych złotówek 1.

 

WOJEWÓDZTWO - CHIPOWANIE PSA – ZAKRES CEN

  • dolnośląskie: ok. 65–94 zł
  • kujawsko-pomorskie: ok. 67–83 zł
  • lubelskie: ok. 65–79 zł
  • lubuskie: ok. 69–83 zł
  • łódzkie: ok. 66–81 zł
  • małopolskie: ok. 69–83 zł
  • mazowieckie: ok. 65–88 zł
  • opolskie: ok. 69–83 zł
  • podkarpackie: ok. 67–79 zł
  • podlaskie: ok. 69–83 zł
  • pomorskie: ok. 65–79 zł
  • śląskie: ok. 65–83 zł
  • świętokrzyskie: ok. 63–79 zł
  • warmińsko-mazurskie: ok. 69–79 zł
  • wielkopolskie: ok. 77–94 zł
  • zachodniopomorskie: ok. 59–83 zł


Podane powyżej ceny należy traktować jedynie jako szacunkowe. Zestawienie opracowano w oparciu o oferty znalezione w Internecie. Nie stanowi ono oferty handlowej w rozumieniu kodeksu cywilnego ani nie może być podstawą do jakichkolwiek dalszych analiz bądź obliczeń.


2 Źródło danych: https://kb.pl/cenniki/chipowanie-zwierzat/ Dane z 06.2022 (ostatnia aktualizacja artykułu 24.10.2022 - cennik bez zmian).

Jak i gdzie zarejestrować chip psa?

właścicielka czworonoga szuka w Internecie informacji, jak i gdzie zarejestrować chip psa

Rejestracja chipa psa może się odbyć na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest dokonanie odpowiedniego wpisu do wybranej bazy danych bezpośrednio przez lekarza weterynarii, który wykonywał zabieg wszczepienia chipa psu. W takim przypadku weterynarz poprosi Cię o wypełnienie odpowiedniego formularza danymi, które następnie zostaną wprowadzone do konkretnej bazy. Czasami możliwe jest, że dane trafią zarówno do baz lokalnych (miejskiej, gminnej), jak i do jednej z baz ogólnopolskich.

Alternatywą dla podanej powyżej możliwości jest samodzielne dokonanie wpisu przez właściciela zwierzęcia. W tym przypadku można zarejestrować chip psa w dowolnej liczbie spośród dostępnych obecnie baz i gorąco zachęcamy do wykorzystania tej możliwości, by dane Twojego psa trafiły do jak największej liczby baz krajowych i światowych.

Sama rejestracja to krótki, intuicyjny proces, polegający na stworzeniu konta w wybranej bazie, zalogowaniu się i podaniu wymaganych danych identyfikacyjnych zwierzęcia w postaci 15-cyfrowego identyfikatora umieszczonego w chipie.

Najpopularniejsze w Polsce bazy czipów dla psa to przede wszystkim:




Warto także skorzystać z poniższych baz europejskich i światowych:


Kiedy najlepiej zdecydować się na chip dla psa?

Nie istnieje żaden odgórnie narzucony termin, w jakim trzeba zaczipować psa, ale najlepiej jest zrobić to możliwie jak najwcześniej. Im szybciej identyfikator Twojego psa wraz z Twoimi danymi kontaktowymi trafi do baz rejestrujących zaczipowane zwierzęta, tym lepiej. W razie gdyby pies się zagubił (co wcale nie jest taką rzadkością, jak mogłoby się wydawać), chip znacznie zwiększy szansę na to, że zguba szybko wróci do swojego domu.

Chipując psa, nie tylko zmniejszasz ryzyko jego bezpowrotnego zaginięcia, ale także zapewniasz sobie możliwość wykupienia dla swojego ulubieńca większej liczby pakietów ubezpieczeniowych kierowanych do właścicieli psów. W chwili publikacji tego tekstu Generali jest jedynym towarzystwem ubezpieczeniowym, które oferuje tego rodzaju ubezpieczenie, ale nie wiadomo, co przyniesie przyszłość – tym bardziej więc warto się na nią dobrze przygotować.

Chipy u psów – dlaczego są konieczne do ubezpieczenia psa?

W Generali nie stawiamy przed Tobą żadnych niepotrzebnych przeszkód formalnych, ale Twój ulubieniec koniecznie musi mieć chip. Jest to odpowiednik jego numeru PESEL, który pozwala nam błyskawicznie zidentyfikować, którego konkretnie psa dotyczy dane zgłoszenie. Poza tym dzięki chipowi jest możliwe błyskawiczne ustalenie danych personalnych właściciela zachipowanego psa. A co najważniejsze z Twojej perspektywy, numer chipa jest wymagany zarówno do zgłoszenia szkody, jak i do uzyskania zwrotu kosztów poniesionych przez Ciebie.

Sprawdź naszą ofertę ubezpieczeń dla właścicieli psów, a jeśli masz jakiekolwiek pytania, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na każde z nich!

Źródło danych:

1 https://kb.pl/cenniki/chipowanie-zwierzat/ Dane z 06.2022 (ostatnia aktualizacja artykułu 24.10.2022 - cennik bez zmian).