Kobieta wybierająca ubrania

Małe mieszkanie - jak je urządzić, by wygospodarować więcej miejsca?

Wbrew pozorom, małe mieszkanie niesie ze sobą wiele korzyści: mniej mebli do kupienia, krótsze sprzątanie, niższe rachunki. Jeśli jednak chcesz wykorzystać ograniczoną przestrzeń jak najlepiej, musisz wykazać się odrobiną sprytu. Oto kilka wskazówek, jak urządzić małe mieszkanie, by wygospodarować jak najwięcej miejsca!

1. Zaopatrz się w składane meble

Przedmioty, z których aktualnie nie korzystasz, zajmują tylko cenne miejsce w Twoim domu. Składane meble, takie jak krzesła, łóżka czy stoły do jadalni, pozwolą Ci stworzyć użyteczną i funkcjonalną przestrzeń bez efektu zagracenia mieszkania.

2. Wybierz wielofunkcyjne meble

Może to być stolik przy łóżku, który w dzień służy Ci za biurko, lub wysuwany schowek pod łóżkiem pełniący też rolę komody na ubrania. Im więcej zastosowań znajdziesz dla swoich mebli, tym mniej będziesz ich potrzebować, a co za tym idzie – w domu znajdzie się więcej wolnej przestrzeni.

3. Przechowywanie w małym mieszkaniu? Koniecznie w pionie!

Meble, które nie zajmują miejsca na podłodze, to zawsze dobry pomysł na przechowywanie w małym mieszkaniu. Dlatego zamiast wstawiać do salonu duży regał, powieś na ścianach praktyczne półki. Możesz nawet zaczepić na nich lampki, które zapewnią nastrojowe światło.

4. Zamień szafę na wieszak z ubraniami

Wstawienie dwudrzwiowej szafy do niewielkiej sypialni może stanowić pewien problem. Tyle samo pomieści wieszak na ubrania, który można wygodnie postawić pod ścianą. Takie rozwiązanie daje sporą elastyczność. W sprzedaży są nawet dostępne wieszaki z półkami na buty! A jeśli chcesz chronić garnitury i eleganckie sukienki przed kurzem, możesz dodatkowo przechowywać je w pokrowcach.

5. Zagospodaruj zlew dla dodatkowej przestrzeni w kuchni

Masz małą kuchnię, w której brakuje powierzchni roboczej? Świetnym sposobem na zaoszczędzenie miejsca w tym pomieszczeniu jest wykorzystanie zlewu, np. przez praktyczną deskę do zlewozmywaka z ociekaczem.

6. Zainwestuj w torby próżniowe

Ubrania po zmianie sezonu mogą zajmować sporo miejsca, ale dzięki torbom próżniowym można je spakować do naprawdę niewielkich rozmiarów. To szczególnie ważne w przypadku grubych kurtek i płaszczy zimowych, które wraz z początkiem wiosny warto schować pod łóżkiem albo w pawlaczu.

7. Zamontuj drzwi przesuwne, by stworzyć elastyczną przestrzeń

W małym mieszkaniu czasami trudno o prywatność, np. gdy nocują u Ciebie znajomi. Drzwi przesuwne w jednym z pomieszczeń pozwolą na modyfikowanie przestrzeni zgodnie z aktualnymi potrzebami, np. wydzielenie sypialni dla gości.

8. Wykorzystaj przestrzeń pod sufitem

Szkoda marnować wolne miejsce pod sufitem, szczególnie w wysokich pomieszczeniach. Możesz wykorzystać tę przestrzeń nie tylko jako dodatkowe schowki, do przechowywania ubrań i sprzętów. Sypialnia w formie antresoli to nie tylko niezwykle praktyczne, ale i modne rozwiązanie.

9. Wymień papierowe książki na e-booki

Nośniki fizyczne, takie jak książki, płyty CD czy DVD, zajmują więcej miejsca, niż nam się wydaje. Jeśli nie masz już gdzie trzymać swojej kolekcji, możesz zaoszczędzić sporo przestrzeni na półkach, korzystając z e-booków i platform streamingowych.

10. Zarządź wiosenne porządki

Najlepszym sposobem, by zaoszczędzić miejsce w małym mieszkaniu, jest pozbycie się zbędnych rzeczy. Wiosna to świetny moment, by zabrać się za gruntowne porządki. Nie wahaj się oddać niepotrzebne przedmioty komuś, kto, jeszcze zrobi z nich użytek! Możesz poszukać zbiórki charytatywnej, wystawić używane rzeczy na sprzedaż lub wziąć udział w „wymiance” w swojej okolicy.

Ubezpieczenie mieszkania skrojone do Twoich potrzeb

Mały metraż mieszkania wcale nie oznacza, że mniej dbasz o jego ochronę. Dlatego niezależnie od wielkości Twojego lokum, nie zapomnij go ubezpieczyć! Dzięki szerokiemu zakresowi polisy, z Ubezpieczeniem domu i mieszkania Generali możesz liczyć na wsparcie nawet w trudnych do przewidzenia sytuacjach.