Pani trzymająca telefon w ręku

Zwierzęta są wspaniałymi towarzyszami i wnoszą w nasze życie wiele radości. Nie zapominajmy jednak, że opieka nad czworonogiem to nie tylko przyjemność, ale i obowiązek. Nasi pupile potrzebują nie tylko czułości i spacerów, ale i bezpiecznego domu. Oto kilka nowatorskich pomysłów na to, jak stworzyć przestrzeń, która będzie nie tylko stylowa, ale i odpowiednia dla Twoich zwierząt.

Zacznij od podłogi

Urządzając dom z myślą o czworonożnym lokatorze warto zadbać o odpowiednie wykończenie podłóg. Żeby uniknąć potencjalnych wypadków podczas aktywnej zabawy z psem, dobrze, aby podłoga nie była zbyt śliska. W ten sposób zadbamy też o prawidłowy rozwój układu kostno-szkieletowego naszego pupila.

Modny dywan nie tylko doda wnętrzom charakteru, ale również uchroni podłogi przed zarysowaniami. Jeśli w domu są zwierzęta, lepiej zdecydować się na taki z krótkim włosiem, aby pupile nie wbijały w niego pazurów. Gładkie, jasne dywany szybko się brudzą, dlatego lepiej postawić na ciemne kolory i drobne wzory, które pozwolą ukryć niewielkie plamy i przebarwienia. I dodatkowa rada: na czas nauki psiej toalety dywany lepiej będzie schować!

W domu, w którym mieszkają zwierzęta, dobrze sprawdzą się też dywaniki przeznaczone do użytku w pomieszczeniach i na zewnątrz. Są zwykle bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w czyszczeniu, niż dywany tylko do użytku w pomieszczeniach. 

Tapicerka – zniechęć kota do drapania

Zastanawiasz się, co zrobić, żeby kot nie drapał mebli? Większość czworonogów nie znosi zapachu perfum ani cytrusów. Czasem wystarczy delikatnie popsikać obicie cytrusowym odświeżaczem powietrza, perfumami lub mieszanką olejków z wodą, aby skutecznie zniechęcić zwierzęta do wbijania pazurów w meble. Jeśli zdarzy się najgorsze i pupil naznaczy tapicerkę, to aby pozbyć się zapachu moczu możesz wyczyścić obicie roztworem octu z wodą w proporcji 1:1.

Meble – postaw na praktyczne przechowywanie

Przedmioty przechowywane na widoku mogą przykuć uwagę zwierzaka, dla którego Twoje bibeloty i akcesoria to… ciekawa zabawka. Dlatego lepiej będzie wybrać zamknięte szafki bez haczyków i uchwytów – wyglądają one schludnie i stylowo, a przy tym chronią zawartość przed pupilami. Z kolei do zabezpieczenia mebli przed kotem lub psem świetnie sprawdzi się przezroczysta, samoprzylepna folia ochronna.

Organizacja domu – wyznacz kącik dla zwierzaka

Stwórz swojemu zwierzakowi przyjazny kącik, w którym będzie miał dostęp do zabawek, gryzaków, legowiska, a w przypadku kotów również drapaka i kuwety. Jeśli zwierzę będzie miało swoje ulubione miejsce, mniej będą go kusić inne zakątki mieszkania. Aby uniemożliwić psu dostęp do kuchni, górnego piętra czy potencjalnie niebezpiecznych pomieszczeń, możesz też zamontować w domu bramki ograniczające dla zwierząt.

Sięgnij po aplikacje dla właścicieli zwierząt

Psy to ciekawe świata zwierzęta, którym podczas spaceru zdarza się uciec albo zgubić. Mogą się też przestraszyć i pobiec w nieznanym kierunku. Niestety, w wielu przypadkach zagubionego pupila nie udaje się odnaleźć, a w efekcie część zagubionych czworonogów trafia do schronisk. W zapewnieniu bezpieczeństwa naszym pupilom pomocne mogą okazać się nowoczesne technologie.

W schroniskach w całej Polsce jest nawet ponad 90 000 bezdomnych psów1. Aby Twój zwierzak nie podzielił ich losu, zainstaluj darmową aplikację SAFE-ANIMAL2. Dzięki temu, jeżeli zdarzy się sytuacja, w której będziesz musiał szukać swojego psa, inni użytkownicy w Twojej okolicy błyskawicznie dostaną powiadomienie ze zdjęciem i będą mogli Ci pomóc.

Dbasz o swojego psa? Nie zapomnij go ubezpieczyć!

Mimo wszelkich starań nie da się uchronić zwierząt przed wszystkimi zagrożeniami czyhającymi w domu i na spacerze. Zdarza się, że - by móc cieszyć się towarzystwem ukochanego czworonoga jak najdłużej - trzeba zawalczyć o jego zdrowie. Ubezpieczenie Generali, z myślą o Twoim psie bezpieczny.pl zapewni Wam środki na leczenie zwierzaka, jeśli zajdzie taka potrzeba - czy to w razie nieszczęśliwego wypadku, czy choroby.