Para porównuje dane z notatki z danymi na laptopie

Porównywarka OC to internetowe narzędzie, bez którego dziś trudno sobie kierowcom wyobrazić poszukiwanie najbardziej korzystnych cenowo obowiązkowych ubezpieczeń OC. Gdyby nie istniały porównywarki, konieczne byłoby spędzanie wielu godzin na przeglądaniu, analizowaniu i porównywaniu ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Dzięki automatyzacji i zaawansowanym algorytmom wyszukiwania w oparciu o wprowadzone dane, porównywarka ubezpieczeń OC pozwala w krótkim czasie i bez wychodzenia z domu znaleźć najbardziej atrakcyjne oferty i za pomocą zaledwie kilku kliknięć myszką dokonać zakupu wybranej przez siebie polisy. Jak jednak mówi stare polskie przysłowie: "nie wszystko złoto, co się świeci" – oprócz wielu niewątpliwych zalet porównywarki ubezpieczeń mają także swoje wady, a kierowanie się wyłącznie ceną może się na dłuższą metę okazać niezbyt dobrym pomysłem. Dlaczego? Odpowiedzi znajdziesz poniżej, zapraszamy zatem do lektury!


Dowiedz się, przed czym jeszcze może ochronić Cię ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej

Ubezpieczenie OC – dlaczego szukać przez Internet?

Jednym z najważniejszych powodów skłaniających kierowców do poszukiwania OC dla siebie przy pomocy internetowych porównywarek jest fakt, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest taki sam w każdym towarzystwie ubezpieczeniowym. Jest to uregulowane ustawowo, co oznacza, że wykupiona przez Ciebie polisa OC zapewni Ci taką samą ochronę niezależnie od tego, z którym konkretnie towarzystwem ubezpieczeniowym zawrzesz umowę. Ważnym argumentem na korzyść zakupu online jest również łatwość utrzymania dzięki temu ciągłości ubezpieczenia, bez obawy o przeoczenie terminu choćby o jeden dzień.

Pamiętaj jednak, że choć zakres rzeczywiście jest uregulowany ustawowo, to na ceny polis OC ustawodawca nie ma już żadnego wpływu, ponieważ każdy ubezpieczyciel ustala je indywidualnie. To z kolei oznacza różne polityki cenowe, zróżnicowane rabaty czy przysługujące zniżki, a także odmienne oferty rozszerzenia OC o dodatkowe ubezpieczenia. W przypadku chęci zabezpieczenia siebie i swojego pojazdu w sposób kompleksowy może się więc okazać, że najtańsze OC niekoniecznie idzie w parze z najtańszymi ubezpieczeniami dodatkowymi.


Po co jest Ci potrzebne OC? Przekonaj się, co grozi za brak OC samochodu

Czym się różni wyszukiwarka OC od kalkulatora OC?

Określenia "kalkulator OC" i "porównywarka OC" bywają czasami używane zamiennie, jako synonimy, ale w rzeczywistości istnieje między nimi zasadnicza różnica. Polega ona na tym, że kalkulator OC wylicza składkę OC u pojedynczego ubezpieczyciela, natomiast porównywarka to pod względem formalnym kilka lub nawet kilkanaście kalkulatorów funkcjonujących jako spójny system, prezentujący wyliczenia składki OC dla poszczególnych ubezpieczycieli w jednym miejscu.

Porównywarka OC – jak działa?

Mężczyzna przeszukuje porównywarki OC na swoim smartfonie

Generalną zasadę działania porównywarek ubezpieczeń opisaliśmy przed chwilą, w tym miejscu skupimy się nieco bardziej na tym, jak krok po kroku przebiega kalkulacja cen OC przez porównywarkę.


 1. Uzupełnienie formularza online – zależnie od porównywarki konieczne może być podanie bardziej lub mniej szczegółowych informacji, pamiętaj jednak, że to właśnie na tym etapie przebiega zasadnicza kalkulacja stawki OC w oparciu o uzyskane od Ciebie dane. Wynika to z faktu, że każde towarzystwo ubezpieczeniowe wykorzystuje nieco inne algorytmy i dane do wyliczania ryzyka ubezpieczeniowego. Podanie błędnych, nieprecyzyjnych danych w formularzu będzie skutkować nieprawidłowymi wyliczeniami wysokości składki OC.
 2. Prezentacja wyników kalkulacji – w oknie porównywarki zobaczysz oferty ubezpieczycieli, z którymi dana porównywarka współpracuje. Zwróć uwagę, że w niektórych przypadkach może być konieczne podanie większej ilości informacji, aby porównywarka OC wyświetliła konkretną ofertę – jeśli okaże się to niezbędne, zamiast kwoty składki OC zobaczysz przycisk z poleceniem "uzupełnij dane" lub innym o podobnej treści.
 3. Wybór oferty i opcji dodatkowych – jeśli dana przeglądarka pozwala dobrać ubezpieczenia dodatkowe, to będzie to możliwe właśnie na tym etapie. Po dokonaniu wyboru większość porównywarek umożliwia zapisanie kalkulacji i powrót do niej w późniejszym terminie. Jeśli jednak masz pewność, że nic nie chcesz zmieniać, pora na ostatni etap.
 4. Zakup polisy OC online – zwykle wystarczy jeszcze tylko kilka kliknięć myszką, potwierdzenie prawidłowości danych wprowadzonych przez Ciebie w formularzu i finalizacja transakcji. Zakupiona polisa OC najczęściej jest dostarczana drogą elektroniczną, na Twoją skrzynkę mailową.

Porównywarka ubezpieczeń OC – jakie dane trzeba podać?

Para wskazuje najlepszą ofertę OC na ekranie swojego laptopa

Każda porównywarka ubezpieczeń dostępna obecnie na rynku wymaga wprowadzenia trochę innego zestawu danych, ale pewne informacje są niezbędne za każdym razem, niezależnie od tego, której konkretnie platformy użyjesz. Najczęściej musisz wprowadzić w formularzu, aby wyszukiwarka ubezpieczeń mogła przeprowadzić porównanie OC, są następujące informacje:


 • dane właściciela (imię, nazwisko, numer PESEL, kod pocztowy i adres zamieszkania, data wydania prawa jazdy)
 • dane pojazdu (numer rejestracyjny, marka, model, rok produkcji, rodzaj i pojemność silnika, typ nadwozia, data pierwszej rejestracji, przebieg, numer VIN)
 • dane polisy (dane poprzedniego ubezpieczyciela, data zawarcia umowy)


Czasami konieczne są także dodatkowe informacje, jak np. dane współwłaściciela pojazdu, sposób garażowania pojazdu, metoda płatności za polisę czy informacja o zamiarze wykorzystywania pojazdu do podróżowania przez dłuższy czas poza granicami kraju.

Porównywarka OC – dlaczego trzeba podać szczegółowe dane?

Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta: im bardziej szczegółowe i kompletne informacje podasz w porównywarce, tym lepiej dopasowaną do Twoich potrzeb ofertę uzyskasz. Pamiętaj jednak, że ze względu na bezpieczeństwo udostępnianych danych najlepiej unikać mało znanych porównywarek i korzystać z takich, które cieszą się dobrą opinią internautów i mają jasno sprecyzowaną politykę prywatności. Na wszelki wypadek zanim wprowadzisz do formularza porównywarki jakiekolwiek dane, sprawdź, w jaki sposób będą one przetwarzane, jak będą zabezpieczone przed nieuprawnionym dostępem i jakim ewentualnie podmiotom zostaną przekazane. Wszystkie te informacje dobra porównywarka ubezpieczeń samochodu powinna udostępniać użytkownikom w swojej polityce prywatności.

Porównywarka ubezpieczeń samochodowych – jakie czynniki mają największy wpływ na wysokość stawki OC?

Głównymi czynnikami, które w największym stopniu wpływają na kwotę składki OC są:

 • miejsce zamieszkania,
 • wiek auta,
 • wiek właścicieli,
 • pojemność skokowa silnika,
 • rodzaj pojazdu,
 • liczba szkód,
 • przebieg ubezpieczenia.Jeśli chodzi o OC porównywarka może również uwzględniać szereg czynników podczas wyliczania wysokości składki OC. Do tej kategorii zaliczają się przede wszystkim:


 • inflacja,
 • otrzymane przez danego kierowcę punkty karne,
 • liczba i kwoty otrzymanych mandatów,
 • klasyfikacja wykroczenia lub przestępstwa,
 • status zapłaty otrzymanych mandatów.


Dlaczego istotna jest historia polis, w tym m.in. liczba dotychczasowych szkód? Otóż 17 czerwca 2022 roku weszła w życie nowelizacja prawa o ruchu drogowym, która daje ubezpieczycielom możliwość wglądu w dane na temat szkodowości każdego posiadacza pojazdu. Dokładniej rzecz biorąc, po nowelizacji prawa o ruchu drogowym, towarzystwa ubezpieczeniowe mają prawo do wglądu w liczbę punktów karnych kierowcy oraz wysokość mandatów, mogą również sprawdzić, czy zostały one opłacone. W niektórych przypadkach może się to przełożyć na wysokość składki OC proponowanej np. kierowcom, którzy prowadzą nieostrożnie i często popełniają wykroczenia drogowe lub są sprawcami kolizji czy wypadków.

Czy porównywarka zawsze poda najtańsze OC na rynku?

Pamiętaj, że analizując OC porównywarka działa wyłącznie w obrębie ofert ubezpieczycieli "przypisanych" do niej, stąd nie zawsze uzyskane przez Ciebie w danej porównywarce spektrum ofert będzie pełne, a tym samym nie masz gwarancji, że znajdziesz najtańsze OC. W kontekście powyższego faktu zawsze warto zweryfikować uzyskane oferty, np. używając kilku różnych porównywarek albo sprawdzić oferty ubezpieczycieli nieuwzględnionych w poszczególnych porównywarkach.

Młoda kobieta poszukuje najlepszej oferty ubezpieczenia OC korzystając ze swojego smartfona

Ubezpieczenie samochodu: porównywarka porównywarce nierówna

Choć towarzystw ubezpieczeniowych prowadzących działalność w Polsce jest kilkadziesiąt, to żadna istniejąca wyszukiwarka umożliwiająca porównanie ubezpieczeń nie daje wglądu w oferty wszystkich ubezpieczycieli. Pamiętaj również, że każda porównywarka/wyszukiwarka OC ma swoje zalety i wady, które dodatkowo wpływają na jej użyteczność i dokładność prezentowanych informacji.

Z perspektywy kierowcy szukającego taniego OC wady porównywarek dostępnych aktualnie na rynku to:


 • konieczność rejestracji w serwisie,
 • mało zrozumiałe formularze,
 • zbyt duża ilość danych do uzupełnienia,
 • mało zrozumiałe wyniki wyszukiwania.


Zwróć też uwagę na to, że w niektórych przypadkach możesz mieć problem z możliwością zakupu online wyszukanej polisy bezpośrednio z poziomu porównywarki. Dzieje się tak dlatego, że opcja ta zależy od tego, ile i jakie dane zostaną wprowadzone do formularza przed wykonaniem kalkulacji. Możliwe jest więc uzyskanie wyniku, w którym część ofert będzie niedostępna, a zamiast przycisku „kup teraz” zobaczysz np. przycisk „uzupełnij dane” bądź podobny. Dopiero po wprowadzeniu wymaganych dodatkowo informacji opcja zakupu bezpośrednio z porównywarki zostanie odblokowana.


Nie lubisz czytać umów? Sprawdź, dlaczego warto i jakie są konsekwencje nieznajomości OWU!

Która porównywarka OC/AC jest najlepsza?

Ze względu na ograniczenie każdej porównywarki wyłącznie do określonej liczby "obsługiwanych" ubezpieczycieli nie da się obiektywnie wybrać i wskazać jednej, bezwzględnie najlepszej porównywarki ubezpieczeń. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z kilku porównywarek oraz późniejsza weryfikacja znalezionych informacji. Pozwoli to uzyskać możliwie najbardziej wiarygodne i rzetelne informacje przy relatywnie niewielkim nakładzie dodatkowej pracy.


Wyjeżdżasz autem za granicę? Sprawdź, jak Twoje OC i AC działa poza granicami Polski!

Podsumowanie

Jednym z najlepszych sposobów na znalezienie atrakcyjnej oferty obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadacza pojazdu mechanicznego jest porównanie możliwie jak największej liczby ofert poszczególnych ubezpieczycieli. Dobra porównywarka OC nie tylko znacznie ułatwi i przyspieszy ten proces, ale również pozwoli Ci optymalnie dopasować zakres ochrony do Twoich potrzeb dzięki możliwości rozszerzenia OC o ubezpieczenia dodatkowe. Pamiętaj jedynie o tym, że im bardziej szczegółowe i konkretne informacje podasz, tym lepiej dopasowaną ofertę otrzymasz.